İlişkilerde 10 Emir

'Sağlık Rehberi' forumunda Amon Goeth tarafından 26 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. İlişkilerde 10 Emir

  Akli disarida birakan hiçbir insan iliskisi türü yoktur. Hiçbiriliski türü de sirf akil üzerine kurulmus degildir. Iliski,dünyanin en zor isidir; ancak "oluruna" birakilabilir. Iste "bu isin oluru" için 10 emir:


  1. Kabulleneceksin!
  Iki seyi kabulleneceksin. Birincisi "Aramizda iktidar problemi olmasin sekerim" gibi girisimler tamamen hayalcidir; kabul edeceksin. Iktidar iliskileriyle sarmalanmis bir dünyada iktidardan, güçten büsbütün arinmis bir iliski mümkün degildir. Kendi gücünü karsindakinin burnuna sokmayacaksin ve var olan güç dengesinin kalici olmayacagini bilerek içini ferah tutacaksin. Ikincisi, bir insanin bir baskasini hep ayni siddette sevmesi mümkün degildir, bunu da kabul edeceksin. Sevginin azalmasini da çogalmasini da kalici olarak düsünmeyip sogukkanli olacaksin. Az sevdigini hissettiginde daha çok sevmeye, çok sevdigini
  hissettiginde korkup az sevmeye çabalamayacaksin.Her ikisi de seni lüzumsuz yere yorar.[​IMG]

  2. Izin vereceksin!
  Karsindakinin kendisi olmasina izin vereceksin; en sana uymayan yanlarini bile budamaya kalkmayacaksin. Bu çabanin sonucu basarili olsa da onu daha az seveceksin, olmasa da, unutma. Sen de uyum saglamak için kendini eksilten bir çabaya girismeyeceksin. Bu hiçbir zaman sandigin kadar iyi olmaz; her zaman sandigindan kötü olur.

  3. Belden asagi vurmayacaksin!
  Hiçbir kavgada, asla belden asagi vurmayacaksin. Onun kisiligini yikacak seyler söylemeyeceksin; onun zaaflarini kavgada koz olarak kullanmayacaksin. Sevdigin insanla "yenmek" için kavga etmeyeceksin. Bir insan kendisini asagilayan bir iliskiye uzun sure
  katlanmaz; katlansa bile sen böyle bir seye katlanan birine katlanamazsin. O yüzden"yenmeye/yenilmeye" hiç baslama!

  4. Iki kisilik evren kuracaksin!
  Kanepede uzanip yaptiginiz dedikodularla, komik küçük sohbetlerle sadece ikinizin anlayacagi bir dil ve bu dilin etrafinda iki kisilik bir evren kuracaksin. Orasi iliskinin ilik kucagidir, zedeleme. Oraya ihtimamla tatli dedikodular ve pamuk sekeri gibi hallerini tasiyacaksin. Dünya isleri zaten agir; sen hafifleteceksin! Sakin yanilip da üçüncü kisilerden mütesekkil bir mahkemede iliskinizi
  analiz etmeye kalkma. Bu, o iki kisilik evreni tuz buz eder. Yeniden insasi imkansiza yakindir.

  5. Onun tarafini tutacaksin!
  Ne olursa olsun üçüncü kisilerin yaninda ve üçüncü kisilere karsi onu tutacaksin! Hiç "objektif" gibi görünmeyebilir bu sana ama zaten iliski sübjektiftir, unutma!

  6.Yikilmayacaksin!
  En ölümcül haller disinda hiçbir üzüntünde onun üzerine yikilmayacaksin. O senin doktorun, psikologun degil, sevgilin. Kendi derdini mümkünse kendin halledeceksin. Onu asla "Bana ne kadar katlanabiliyor" ile test etmeyeceksin. Çünkü sen de bu testten geçemeyebilirsin.

  7.Nitelikli" emek harcayacaksin!
  "Sevgi emektir" cümlesi eksiktir. "Beni sev, birbirimizi çok sevelim" cinsinden niteliksiz bir emek sadece yapis yapis bir
  debelenmedir. O emegin içine zeka katacaksin. Iliskinin ihtiyaçlarini hassas bir görü ile saptamaya gayret edeceksin. Örnegin onun yalniz kalmaya ihtiyaci varsa tepesine binip sevgi performanslari yapmayacaksin.

  8. Ögreneceksin!
  "Benim oglum bina okur, döner döner yine okur" cinsi bir iliski tikanmaya mahkumdur; birlikte yeni seyler görmeye, ögrenmeye, yeni maceralar yasamaya bakacaksin. Gebeslik etmeyeceksin, iliskinin enerjiye ihtiyaci varsa, kendini akisa birakmayacaksin.

  9. Antrenman yapacaksin!
  Birbirinize çok yapisip kaldiginiz anlarda derhal ufak çapli tek basina yasama antrenmanlari yapacaksin. Ona da yaptiracaksin! Bu iliskiye yeni enerji girisini saglayacagi gibi seni kaybetme korkusundan uzak tutar.Sen kim oldugunu unutmamak zorundasin.

  10. Dikkat edeceksin!
  En önemli emir: En önemli sey iliskiniz degil, sakin öyle zannetme. En önemli sey, o ve sensin; ayri ayri. Ikiniz de birer insansiniz; bu,sinirsiz olanak ve ihtimal demek. Yani esasinda gerekiyorsa, caninizi sikiyorsa iliskiyi de bos vereceksin! Onu iste bu kadar seveceksin.
   
Yükleniyor...