İlk Türk Üniversitesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 6 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. İlk Türk Üniversitesi hangisidir?
  Osmanlı Darülfûnunu
  Osmanlıda İlk Üniversite

  Osmanlılardaki ilk üniversite İznik Medresesidir (1331) İznik Medresesi, her yönüyle Selçuklu Medreselerinin bir devamı niteliğindeydi. Öte yandan İznik , Bizans devrinden beri önemli bir dinsel ve bilimsel merkeziydi. Daha sonra (1863) Dârül-Fünun adı altında teşkilâtlanan bu yüksek eğitim-öğretim müessesesi çeşitli safhalardan sonra 1933’te İstanbul Üniversitesi olarak yeniden düzenlenmiştir.

  İlk Türk Üniversitesi "İstanbul Üniversitesi"


  Bizans ve Osmanlı geleneklerinin birlikte incelenebileceği görüşünde olan Alman hukuk tarihçisi Richard Honig, İstanbul Üniversitesi tarihinin 1 Mart 1321'e kadar uzandığını ifade etmektedir. Bugünkü Merkez Bina'nın bulunduğu tepede kurulan, Roma üniversiteleriyle eşdeğer olan, tıp, hukuk, felsefe ve edebiyat fakültelerinden oluşan bu üniversite, aslında İstanbul'da üniversite eğitiminin başlangıcı sayılmaktadır.

  Türk araştırmacılar ise İstanbul Üniversitesi'nin köklerini 1453'e götürmektedir. Gerçekten, fetihin ertesi günü 30 Mayıs 1453'te Ayasofya ve Zeyrek'te yapılan bilimsel toplantılar, Türk-Osmanlı bilim yaşamının ilk günü ve takiben bir külliyenin kurulmasının başlangıcı kabul edilmektedir. Nitekim, Sıddık Sami Onar, "Türklerin İstanbul'da bir üniversite bulamadıklarına ve kendi uygarlıklarını yerleştirdikleri bu kentte kendi tarzlarında kurdukları" üniversite eğitimine dikkatleri çekmektedir. Yine, Cemil Bilsel, tıp, hukuk, fen ve edebiyat fakültelerinin ve İstanbul Üniversitesi'nin ilk başlangıç noktasının 1470 yılında kurulan Fatih Külliyesi olduğunu vurgulamaktadır. Bu arada, Sovyet tıp bilgini Danişefski, Dünya'nın en eski tıp fakültesinin İstanbul'da olduğunu belirtmektedir.

   
  By RiZeLi bunu beğendi.
 2. Cevap: İlk Türk Üniversitesi

  bilgi içinn saol...
   
Yükleniyor...