İlk Yardım Organ Kopması

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 23 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Organ Kopması ve İlkyardım
  Organ Kopmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır
  Organ Kopmasında İlk Müdahale


  Organın yerinden ayrılması, genellikle kazalar sonucunda görülmekle beraber tedavi amaçlı da (örnek: gangren nedeniyle ayakların kesilmesi…)olabilmektedir. Kaza nedeniyle oluşan organ kopmalarının en önemli nedenleri: motorlu araç kazalarında sıkışma, iş kazaları, düşme veya kesici nitelikteki bir şeyin düşmesi ve benzeridir.

  Kopan organ, 24 saat içinde uygun koşullarda, uygun hastaneye nakledildiği takdirde, yerine dikildiğinde eski görevini sürdürebilir.  1- Hasta için uygun koşullar:

  - Kanama hemen doğrudan basınçla durdurulmalıdır

  - Hastanın soluk yolunun, solunumunun ve dolaşımının devamlılığı sağlanmalıdır

  - Şoka karşı önlem alınmalıdır: ayakların yükseltilmesi gibi

  - Kanama, doğrudan basınca ve kalp seviyesinden yükseğe kaldırmaya rağmen durdurulamamışsa, son seçenek olarak turnike uygulanabilir. Doğrudan turnike uygulanması, dokunun beslenmesini bozacağından istenmemektedir; beslenmesi bozulan organın yerine dikilmesinde sorunlar ortaya çıkmaktadır

  2- Kopan organ için uygun koşullar:

  - ISLATILMAMALIDIR (doğrudan su içine konulmamalıdır)

  - DONDURULMAMALIDIR (doğrudan buz ile temas etmemelidir; kuru buz kullanılmamalıdır)

  - Organ nemli ve soğuk tutulmalıdır. Bunun için: bulunabilen en temiz kumaş (çevrede hiçbir şey yoksa kazazedenin fanilası kullanılabilir) bulunabilen en temiz su (varsa çaydanlıktaki kaynamış ve soğumuş su, içme suyu, musluk suyu vs.) ile nemlendirilir(ıslatılıp sıkılır). Kopan organ nemlendirilmiş bu kumaş parçasına yerleştirilerek, sarılır ve bulunabilen en temiz, deliksiz bir plastik torbaya konur. Ağzı sıkıca bağlandıktan sonra içinde su ve buz parçaları olan bir başka torba yada kap içine yerleştirilir.
   
Yükleniyor...