İman nedir imanın şartları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. İman nedir kısaca şartları nelerdir

  Îman, Peygamber Efendimiz (s.a.v) in Hazret-i Allâh tarafından getirip tebliğ buyurduğu hususların tamamını kabul ve tasdik etmektir. İman, bu tasdikten ibarettir. Fakat kişinin, hayatında ve ölümünde kendisine müslüman muâmelesi yapılması için kelime-i şehâdeti dili ile söyleyip kalbi ile tasdik etmesi şarttır.

  İmanın şartları altıdır. Bu altı şart aşağıda Arapça aslını ve tercümesini göreceğimiz Âmentü’de açıklanmıştır.

  آمَنْتُ بِاللهِ وَ مَلَئِكَتِهٍ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ وَ اْليَوْمِ اْلآخِرِ وَ بِالْقَدَرِ خَيْرِهِ وَ شَرِّهِ مِنَ اللهِ تَعَالَى وَ اْلبَعْثُ بَعْدَ اْلمَوْتِ حَقٌّ * اَشْهَدُاَنْ لآ اِلَهَ اِلاَّ اَلل
  هُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُوَرَسُولُهُ


  Âmentü billâhi ve melâaiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve’l yevmi’l-âhıri ve bi’l-kaderi hayrihî ve şerrihî mine’llâhi teâlâ ve’l-ba’sü ba’de’lmevti hakkun eşhedü en lâa ilâhe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.

  Mânâsı:

  Ben Allâhü Teâlâ’ya ve onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allâhü Teâlâ’nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehâdet ederim ki, Allâhü Teâlâ’dan başka ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed (s.a.v.) onun kulu ve Peygamberidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014
 2. Îmân, Muhammed aleyhisselâmın Peygamber olarak bildirdiği şeyleri akla deneye ve felsefeye dayanmaksızın kalb ile tasdîk ve i'tikâd etmek inanmak dil ile ikrâr etmek söylemektir.


  1— Amentü billahi : Ben Allah’ın varlığına birliğine eşi ve benzeri olmadığına bütün yüceliklere sahip ve her türlü noksanlardan münezzeh olduğuna inandım.

  2— Vemelaiketihi : Allah'ın meleklerine inandım.

  3— Vekütübihi : Allah'ın kitaplarına inandım.

  4— Verusülihi : Allah'ın peygamberlerine inandım.

  5— Velyevmil ahiri : Ahiret gününe inandım.

  6— Vebilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi te'ala : Bize iyilik ve kötülük şeklinde görünen herşeyin Allah'ın bilgisi ,kanunu ve yaratmasıyla olduğuna inandım.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014
Yükleniyor...