İngilizlerin Robin Hood Destanı

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 1 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. İngilizlerin Robin Hood Destanı Nedir


  İngilizlerin Robin Hood Destanı Hakkında Bilgi  [​IMG]

  Robin Hood, İngilizlerin meşhur halk destanının kahramanıdır. Gerçekten yaşadığı üzerine pek çok efsane vardır. Robin Hood hakkındaki birçok kaynak, onu en çok Fulk Fitzwarin isimli bir Norman soylusunun Kral John'a karşı çıkarak haydut olmasıyla bağdaştırır.

  Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde mevcut olan 10. yüzyılda ortaya çıktığı rivayet edilen, belki gerçek olan bir hayduttur.Birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara konu olmuştur. Robin Hood filmleri içinde en önemlisi Türkiye'de ilk olarak Vatan Kurtaran Aslan daha sonra Robin Hood'un Maceraları adıyla gösterilen ve başrollerinde Errol Flynn ve Olivia de Havilland oynadığı 1938 yapımı The Adventures of Robin Hood filmidir.

  İlk Robin Hood hikâyelerinde haydutun düşmanı şeriftir, ancak şerif bu role sadece görevi vesilesi ile katılmaktadır. Ancak daha sonraları şerif despot, görevini kötüye kullanan, topraklara saldıran, yüksek vergilendirmenin yanı sıra fakirlere kötü davranan biri olmuştur. Bazı hikâyelerde de Prens John'düşmanıdır ve bazen de yanlış olarak Aslan Yürekli Richard düşmanıdır. Robin Hood'un en eski hikâyelerinde; O bir çiftçidir. Daha sonraki hikâyelerinde de bir soylu olmuştur. Hatta bazı hikâyelerinde Haçlı Savaşlarına bile iştirak etmiştir, savaşlardan geri döndüğünde de şerif topraklarını alıkoymuştur. Hikayeler Robin Hood sayesinde İngiltere'nin en ünlü ormanlarından biri olan Sherwood Ormanı'da geçmektedir. Bu orman da Nottinghamshire'da bulunmaktadır.
   
Yükleniyor...