İngilterenin Coğrafi Konumu

'Ülkeler' forumunda Yasemin tarafından 31 Oca 2013 tarihinde açılan konu

  1. İngilterenin Coğrafi Konumu Nedir


    İngiltere Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezi olanı. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere halkına İngilizler denir.İngiltere Avrupanın kuzeybatı kıyısında yer alıyor.Bu adalar topluluğu Büyük Britanya ve İrlanda Adalarıyla birlikte, 5000 küçük adadan meydana gelmiştir. Batısında İrlanda Denizi, doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyi, güneybatısı ve kuzeybatısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

    İngiltere ve kuzey İrlanda dan oluşan bir ülkedir.Ülkenin kuzeyi ve orta kesimi dağlık güneyi ovalıktır.Genel olarak engebeli bir ülkedir. Ülkede batı rüzgarlarının etkisi ile ılıman okyanus iklimi görülür.Nüfus yoğunluğu yüksek ,nüfus artış hızı düşüktür. İngiltere'de Tarım ve hayvancılık gelişmiştir.Balıkçılıkta Dünya da ilk sıralarda yer alır.En önemli yer altı kaynagı taşkömürü ve demirdir. Sanayisi çok gelişmiştir.İngiltere aynı zamanda Türkiyenin en çok dış ticaret yaptıgı ülkelerdendir.

    İngiltere, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney üçte ikisini kaplar. Kuzeyde İskoçya, Batıda Galler ile komşudur. Britanya takımadalarında Avrupa Kıtası'na en yakın olan ülkedir: Fransa'dan en dar kısmı 52 km genişliğinde olan Manş Denizi ile ayrılır. Manş Tüneli, ülkeyi Avrupa Kıtası'na bağlar. Fransa-İngiltere sınırı, kanalın tam ortasından geçer.

    İngiltere'nin iklimi değişken bir yapıya sahiptir ve kışlar yumuşak yazlar serin geçer.İngiltere'nin büyük kısmı alçak tepelerle kaplıdır. Ancak kuzeye doğru biraz daha dağlık bir görünüm alır, Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırır. İngiltere'nin en büyük kentlerinin hangileri olduğu tartışmalı bir konudur.Özellikle merkezi ve kuzey İngiltere'deki bazı kentler nüfus ve faaliyetler açısından büyük önem taşıyor.