İnsan Vücudunda Çekirdeği Olmayan Hücreler

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 26 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. İnsan Vücudunda Çekirdeği Olmayan Hücreler Hangileridir  Hücre yaşayan tüm varlıklarda olduğu gibi insanoğlunun da en küçük canlı birimidir

  Hücreler ve onların oluşturduğu organlar arasındaki uyumlu denge bozulduğu zaman, yaşam aktivitesi bundan zarar görür, belirli hastalıklar ortaya çıkar ve giderek organizmanın ölümüne kadar varabilen bir tablo belirebilir.

  Çekirdeği olmayan hücreler vardır ve bunlara prokaryotik hücreler denir. Prokaryotlar proteinle çevrilmiş çember biçiminde bir DNA zinciri (kromozom olarak) taşımaktadırlar.Bunlarda mitoz bölünme olmaz. Kromozomlar hücrenin bir ucundan diğerine hareket ederek kendilerini replike ve duplike ederek çoğalır. Daha sonra hücre bölünür. Her hücrede yalnız tek bir kromozom vardır.

  Yetişkin bir insan vücudundaki hücre sayısı vücut büyüklüğü ile orantılıdır. Ayrıca Kan hücreleri dışında bu sayının 1O13-1O14 10-100 trilyon olduğu kabul edilir.

  İnsan vücudunda ve bütün omurgalı hayvanlarda bazı organlardaki hücre sayısı değişken olmadığı halde merkezi sinir sistemi, gibi bazı organlar da aynı sistem içerisinde yer aldıkları halde bile sayısal farklılıklar görülebilmektedir.
   
Yükleniyor...