İnsanın en gizli düşmanı kimdir?

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 19 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. içimizdeki nefs en büyük düşmanımızdır?
  İnsanın en gizli düşmanı kimdir


  Diktatörleri savaşa sürükleyen nefstir, hırsıza hırsızlığı yaptıran nefstir, rüşvetçiye rüşveti aldıran nefstir, zalime mazlumu sömürttüren nefstir.

  nefs
  İnsanın en büyük en tehlikeli en gizli en saklı en fecî düşmanı kendisidir, nefsidir. Pek çok insan onun azılı bir düşman olduğunun farkında değildir. Halbuki en büyük hatalar yanılgılar yenilgiler ayıplar kusurlar suçlar ondan kaynaklanır.

  Nefis tembeldir yatmak uyumak ister; halbuki hayat ciddî bir mücadele acımasız bir savaş devamlı bir uğraştır; uyumamayı gevşememeyi gaflete düşmemeyi sıkı çalışmayı ter dökmeyi cehd etmeyi cihad yapmayı gerektirir.

  Nefis oburdur pisboğazdır açgözlüdür; doyunca patlayınca tıksırıncaya kadar yer semirir şişmanlar, şımarır azar, kudurur; “rabbenâ hep bana! der haram helâl ayırmaz insaf, adalet, müsâvâ,t muvâsât, îsâr, tercih, ikram, sabır, fedakârlık bilmez başkalarını düşünmek istemez. Fakat toplum hayatı tamamen aksinedir; ölçü ister, diğerbînlik ister, uyum ister, sabır ister; aşırı arzulara hırs ve heveslere bencilliğe dizgin ister, tehdit koyar, sınır çizer, karşı çıkar.
  Nefis çok şehvetlidir yar ister, eş ister, aşk ister; nikâhla yetinmez, zinâya kayar, mahremi varken harama bakar, camdan bakıp kaş göz eder, yuva yıkar, düğün basar kız kaçırır, namus meselesinden silâh çeker kan döker, can verir, can alır kâtil olur.

  Halbuki namahreme bakmamak, doğru yoldan sapmamak, namusunu iyi korumak, şehvete esir, nefse köle, şeytana maskara olmamak şart, farz, zaruri, zorunlu, mecburi. Çünkü toplum düzeni aile nizamı dinin kıvamı ahlâkın devamı buna bağlı.

  Nefis keyif ehlidir, zevkperesttir, havâîdir, haylazdır, yaramazdır. Saz ister, söz ister, çalgı ister, tatlı ister, tuzlu ister, turşu ister, kadayıfı bulur kaymak ister, makam ister, rıyaset ister, izzet ü itibar, kudret u iktidar ister. Başkan olur saray ister, kumaş bulur ipek ister, sıhhat bulur rahat bulur tantana, saltanat, sanat, bale, orkestra, heykel, anıt ister nam u şan ister; sade giyinmez süs, zinet, pırlanta, zümrüt, yakut, mücevher ister. Köşk bulur yalı ister, yalı bulur yağlı boya tablo, antika eşya ister

  Hasılı cihanı mahveden halkları kahreden nefistir. Diktatörleri savaşa sürükleyen nefistir, hırsıza hırsızlığı yaptıran nefistir, rüşvetçiye rüşveti aldıran nefistir, zalime mazlumu sömürttüren nefistir, kâfirin mümin olmasını engelleyen nefistir, cihanı fesada veren nefistir, ahireti mahvettiren nefistir, kişiyi Allahın kahrına uğratan nefistir, cehennemde çatır çatır cayır cayır yandıran nefistir.

  O halde bu zalim nefsi mutlaka ıslâh etmek lâzımdır onu müslüman yapmak şarttır kurtuluş için başka yol yoktur iki cihanda rahata felaha ermek iflah olmak saadet bulmak nefsi terbiye ve tezkiye eylemekle mümkündür.

  Nefsini terbiye eden insan-ı kâmil olur halkça matlub Hakka mahbub olur iki cihanda aziz ve şerif berhudar ve bahtiyar olur. Ne mutlu nefsini ıslâh edip Müslüman eyleyebilenlere!

  Prof. Dr. M. Esad Coşan


  [​IMG]
   
Yükleniyor...