internet ne zaman icat edildi

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 24 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. internet ne zaman icat edildi ne zaman bulundu kısaca

  Dünyada da internetin doğum tarihi tartışmalı bir konu. Çağımızın en önemli bilgi erişim ve iletişim aracı İnternetin, 1969, 1974 ve 1983 olarak üç ayrı doğum tarihi bulunduğu belirtiliyor. 33 yıl önce, 2 Eylül 1969′da iki bilgisayarın birbirine bağlanarak oluşturduğu şebeke ve bu şebekeye verilen ARPANET, çoğu uzmana göre İnternetin babası olarak kabul ediliyor. Bazı uzmanlara göre ise, 1970′lerin başında, ABD genelinde 10 ayrı sitede, fakat aynı şebekede iletişim kurma imkanı sağlayan ARPANET, 1974 yılında diğer şebekelerle de iletişim imkanı sağlamasıyla gerçek anlamda internetin temelini oluşturdu. Yine bir kısım uzmanlara göre, 1983 yılında oluşturulan standart ile şu anda kullanılan İnternetin temeli atıldı.

  1957′lerden bu güne

  Tüm bunlara ilave olarak internetin temelleri olan bilgisayarları birbirleriyle konuşturma çalışmalarının 1957 yılına kadar gittiğini hatırlatmamız gerek. Bazı kaynaklara göre ise, internetin temelleri 1962 yılında J.C.R. Lickliderin Amerikanın en büyük üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Tecnologyde (MIT) tartışmaya açtığı “Galaktik Ağ kavramına dayanıyor. Licklider 1962 Ekim ayında Amerikan Askeri araştırma projesi olan İleri Savunma Araştırma Projesinin (DARPA -Defense Advensed Research Project Agency) bilgisayar araştırma bölümünün başına geçti. MITde araştırmacı olarak çalışan Lawrance Roberts ile Thomas Merrill, bilgisayarların ilk kez birbirleri ile konuşmasını ise 1965 yılında gerçekleştirdi.
  1966 yılı sonunda Roberts DARPAda çalışmaya başladı ve “ARPANET isimli projesi önerisini yaptı. ARPANET çerçevesinde ilk bağlantı 1969 yılında dört merkezle yapıldı ve ana bilgisayarlar arası bağlantılar ile internetin ilk şekli ortaya çıktı. ARPANETi oluşturan ilk dört merkez University of California at Los Angeles (UCLA), Stanford Research Institute (SRI), University of Utah ve son olarak University of California at Santa Barbara (UCSB) idi.

  İlk e-posta 1971′de gönderildi

  Kısa süre içerisinde birçok merkezdeki bilgisayarlar ARPANET ağına bağlandı. 1971 yılında Ağ Kontrol protokolü (NCP-Network Control Protokol)ismi verilen bir protokol ile çalışmaya başladı. 1972 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen Uluslararsı Bilgisayar İletişim Konferansı (ICCC- International Computer Communications Conference) isimli Konferansta, ARPANETin NCP ile başarılı bir demontrasyonu gerçekleştirildi. Yine bu yıl içinde elektronik posta (e-mail) ilk defa ARPANET içinde kullanılmaya başladı. Kullanım yüzde 35 Dünyadaki ilk elektronik postayı web sitesinin kurulmasında 20 yıl önce yani 1971′de Ray Tomlinson gönderdi.NCPDEN daha fazla yeni olanaklar getiren yeni bir protokol, 1 Ocak 1983 tarihinde İletişim Kontrol Protokolu (Transmission Control Protokol/ internet protokol – TCP/IP) adıyla ARPANET içinde kullanılmaya başladı. TCP/IP bugün varolan internet ağının ana halkası olarak yerini aldı. İlk servis sağlayıcı 1990′da kuruldu. İnternetin temeli sayılan ilk web sitesi ise 12 Aralık 1991′de Stanford Üniversitesinden ABDli Paul Kunz tarafından yaratıldı. İlk web sitesi üç satırdan oluşuyordu
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014
Yükleniyor...