İnternetin Psikolojik Ve Ahlaki Etkileri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 18 Tem 2012 tarihinde açılan konu


 1. İnternet Ve Psikolojik, Ahlaki Etkileri  İnternetin Psikolojik Ve Ahlaki Etkileri Nelerdir

  İnternet artık yaşam biçimimizi, konuşmamızı, arkadaşlıklarımızı, kültürümüzü, ahlak yapımızı, aile bağlarımızı, yemek ve uyku alışkanlıklarımızı, kısaca her şeyimizi etkiliyor. Öyle ki, kullanım biçimine göre etkileri değişen bu sihirli dünyaya bir kere elini kaptırınca kolunu kurtaramayanlar da çok.

  Amaçlarımıza göre her birimize bambaşka bir dünya sunuyor internet. Ne de olsa ilkokul arkadaşları burada, aşklar burada, ihanetler.

  Karakterini istediğin gibi değiştirebiliyor, hayal gücüne göre kendine yepyeni bir kimlik oluşturabiliyorsun. Her şeyi bir anda kesip kaldığın yerden devam edebildiğin bu sanal dünyayla gerçek hayat birbirine girmeye başladıkça, giderek adımız değil bulduğumuz nick ruhumuz ve özümüz olmaya başladı.

  Öyle ki, reklamlarda bile artık 14.99a istediğin kişi ol gibi sloganlar yer alabiliyor. Birçok kişi niye karakterimi değiştirecekmişim, böyle şeylere ihtiyacım yok dese de içinden, sohbet sitelerini, internet aşklarını yadırgasa da, artık internet vakaları filmlere, programlara, reklamlara konu olacak kadar hayatımızın içinde.

  Kabul etmek gerek, artık birçoğumuz internet başında sabahlar, bütün işlerimizi internette halleder olduk. Dünyayı saran internet çılgınlığı hayatımızı bu kadar kolaylaştırırken, diğer yandan da bizi hasta eder olmuş. Sırt ağrısı, baş ağrısı, göz yorgunluğu, eklem bozuklukları derken işte literatüre geçmiş ilginç internet hastalıkları...

  Facebook ve diğer bazı sosyal ağ siteleri, özellikle genç kızların endişe ve depresyona eğilimli olmasını sağlıyorlar. Genç kızların özellikle duygusal hayal kırıklıkları üzerinde tekrar tekrar konuşmaları ruh hallerini kötü yönde etkilerken, aynı zamanda mutsuz duygular edinmelerine yol açıyor.
   
Yükleniyor...