İpek Yolu Nerelerden Geçer

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 16 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. İpek Yolu Hangi Ülkelerden Geçer


  İpek Yolu Nerelerden Geçer Bilgi


  İpek Yolu, Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur.

  İpek Yolunun Güney rotasına ilişkin buna benzer bir tarif bulunmamaktadır. Ancak güney rotası yeniden kurgulandığında, rota Mezopotamyadan başlamaktadır; fakat bu veri kesin değildir. İpek Yolu Anadoluda Antakyada başlayıp, Gaziantep'ten geçerek İran ve Afganistan'ın kuzeyinde Pamir Ovası'na kadar uzanmaktadır. Ayrıca Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep ve Malatya'yı geçip, Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz'de Trabzon ve Sinop, Akdeniz'de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa'ya ulaşmaktadır.

  Tarım Havzasının kuzeyinden geçen kuzey rotasını ünlü tarihçi Heredot M.Ö. 450 yılında ayrıntılı bir şekilde tarif etmiş, güzergâh merkezlerine de oradaki yerli halkların isimlerini vermiştir. Heredotun tarifine göre kuzey rotası Don Nehri ağzından başlayarak ilk olarak kuzeye ve hemen sonra Partların bölgesine doğru doğuya ilerlemekte, oradan da Çinin batısında bulunan Kansu şehrinde son bulan Tanrı Dağlarının kuzeyindeki kervan yolu üzerinden geçmektedir.

  Üçüncü bir yol da Mısır ve Mezopotamya rotalarının birleşmesi ile meydana gelen Narmada Nehrinin Hint Okyanusuna döküldüğü Hindistanın liman kenti Bargyzaga şehrine ulaşan deniz ve kara yollarının birleşimi ile oluşmaktadır. Her üç rota da İpek Yolunun yüzyıllar süren gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
   
Yükleniyor...