İpek Yolunun Türk Tarihindeki Önemi

'Tarih Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 8 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türk Tarihinde İpek Yolunun Önemi,
  İpek Yolunun Türk Tarihindeki Önemi nedir

  Ortaçağda İpek Yolu, Antakya'dan başlayıp, Gaziantep'ten geçerek İran ve Afganistan'ın kuzeyinde Pamir Ovası'na kadar uzanmaktadir. Ayrıca, Anadolu'da Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep ve Malatya'yı geçip, Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz'de Trabzon ve Sinop, Akdeniz'de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa'ya ulaşırdı. Çin Türkistanında iki yol izleniyordu; Takla Makan çölü,kuzey ve güneyden geçiliyor,daha sonra da iki kol birleşerek Luoyang bölgesine ulaşıyordu.Batıyı Uzakdoğu ya,Hindistan ı da Çine bağlayan İpek yolu,felsefe akımlarıyla dinlerin (buddhacılık) yanı sıra sanat alanında da gelenek ve örneklerin (hallenistik sanat) iletilmesi ve değiş tokuşunda başrolü oynadı.

  Avrupa, doğunun kaliteli ipek ve baharatı ile tanışınca, bu ürünlere büyük bir talep doğmuş ve "İpek Yolu" olarak adlandırılan tarihi ticaret yolları yapılmıştır. Antakya ve Tir den başlayan İpek yolu,İran ve Afganistanın kuzeyini geçtikten sonra Pamir bölgesine ulaşıyor ve burada,Taş kuledenen bir yerde Doğu ve Batıdan gelen kervanlar arasında alışveriş yapılıyordu. Bakrada ayrılan bir kol Hindistana varıyor,bir başkası da bugünkü Rus Türkistanının güneyinden geçiyordu.

  Çin'in en uç noktasından başlayıp Anadolu'nun çeşitli yerlerinden geçerek İstanbul'da birleşen ve oradan da Avrupa'nın içlerine giden bu yol boyunca, yükleri taşıyan kervanlar sadece ticaretin gelişmesini değil, Asya ile Avrupa arasında günümüzde de izleri görülen kültür alışverişini de sağlamıştır.

  [​IMG]