İran-Suriye silah hattına Türkiye engeli

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 5 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. İran silahına Türkiye engeli
  Hizbullah silahlarına Türkiye engeli
  İran-Suriye silah hattına Türkiye engeli
  İran'dan Hizbullah'a silah sevkıyatını Türkiye engelledi


  [​IMG]
  Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’a göre İran’dan Suriye’ye yollanan silahlara Türkiye el koydu.

  Süddeutsche Zeitung, Suriye’de Hizbullah milislerine ulaştırılmak üzere İran’dan gönderilen silah yüklü en az bir aracı Türkiye’nin durdurduğunu ve silahlara el koyduğunu yazdı. Batılı bir diplomat, olayla ilgili olarak “Ankara, böylece İran ve Suriye yönetimlerine, Suriye’deki muhalefetin güç kullanılarak bastırılmasını sineye çekmeyeceğini bildirmiş oldu” ifadelerini kullandı.

  Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’a göre, Türkiye, İran’dan Hizbullah milislerine ulaştırılmak üzere Suriye’ye gönderilen silahlara el koydu. Gazete, 30 Nisan’da Suriye-Türkiye sınırındaki Kilis’te en az bir araçta çok sayıda silah bulunduğunu ve silahların o tarihten beri Türk makamlarının elinde olduğunu yazdı.

  Gazeteye konuşan Batılı diplomatik kaynaklar, bu silahların Lübnan Hizbullahı’na götürüldüğünü ancak Ankara’nın bu girişimiyle BM yaptırımlarının çiğnenmesine engel olduğunu ifade etti.

  İran’ın bu silahları Suriye’deki Hizbullah depolarına çeşitli kaçak yollardan ulaştırmaya çalıştığı vurgulanan haberde, Türkiye’nin, denetimleri sıklaştırarak İran ve Suriye yönetimlerine, “Suriye’deki muhaliflere yönelik bastırma harekâtı” çerçevesinde bir mesaj ilettiği belirtildi.

  Ankara’dan İran ve Suriye’ye uyarı

  Ayrıntılı haberde Türkiye’nin mart ayında Diyarbakır’da Yas Air’e ait bir İran uçağını alıkoyduğu da hatırlatıldı. Medyaya da yansıyan bu olayda, uçakta, yedek parça olarak beyan edilen çok sayıda silah ve mühimmat bulunduğu saptanmış, ilgili rapor BM’ye de geçilmişti. Süddeutsche Zeitung, dünkü haberinde, 30 Nisan’daki olayla ilgili raporun Türkiye tarafından BM makamlarına bildirilip bildirilmediğinin belirsizliğini koruduğuna dikkat çekti. Haberde, Suriye’deki olaylarla birlikte İran ve Suriye sınırındaki denetimlerin son aylarda sıklaştırıldığı vurgulanırken bu bölgedeki İran ile Suriye arasındaki “silah ticareti”ne “yabancı istihbarat örgütlerinden Türk makamlarına gelen ihbarlar sonucu” engel olunduğu da kaydedildi.

  Gazeteye göre, İran, BM yaptırımlarını delmek için, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok yoldan özellikle Suriye’ye ve Lübnan’a silah göndermeye çalışıyor. Tahran’ın, sistematik olarak silah ihracatını yasaklayan BM yaptırımlarını ihlal ettiğini kaydeden haberde, bu tür olayların İran yönetiminin kararlılığını ortaya çıkardığı da vurgulandı. Gazete, bir Batılı diplomatın, “Ankara, böylece İran ve Suriye yönetimlerine, Suriye’deki muhalefetin güç kullanılarak bastırılmasını sineye çekmeyeceğini bildirmiş oldu” şeklindeki açıklamasına da dikkat çekti. Adı verilmeyen diplomat, Tahran’a da BM yaptırımlarını delen silah ticaretine göz yumulmayacağı, ayrıca İranlı ajanların Türkiye’deki operasyonlarına da tahammül gösterilmeyeceği mesajının da böylece iletildiğini savundu.

  Gazeteye göre, Batılı diplomatik çevreler, İran’ın Venezüella gibi ülkeleri de kullanarak Türkiye ve Irak üzerinden yeni kaçak silah yolları bulmakta kararlı olduğuna inanıyor.