İran'dan Türkiye'yi şaşırtan teklif

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 29 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında, batının nükleer teknolojiyi kendi tekelinde bulundurmak istediğini ancak İranın büyük yatırım yaptığı bu teknolojiyi, Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

  Tahrandaki Sadabad Sarayında Başbakan Erdoğan ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rahimi, İranın nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu ifade ederek, "İslam dini gereği, nükleer teknoloji alanında barışçıl amaçlar dışında başka plan ve programımız bulunmamaktadır" ifadesini kullandı. Birleşmiş Milletlerin 5 daimi üyesi artı Almanyadan oluşan 5+1 ülkeleri ile İran arasında yeni tur görüşmelerin Türkiyede yapılmasına olumlu yaklaştıklarını belirten Rahimi, Türkiyenin uluslar arası çeşitli alanlardaki İranın haklı tutumunu savunduğunu söyledi.

  Ortak basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İranla Batı arasındaki görüşmelerin İstanbulda yapılması konusunu değinerek, "Sayın Salihi bu konuda zaten İstanbulda yapılmasını daha önce de söylemişti. Şimdi karşı tarafta da bu konuda olumlu gelişmeler var. Öyle zannediyorum ki onların açıklamasını da beklemek durumundayız. Biz de bu sürece olumlu katkıda bulunmayı arzu ediyoruz. Çünkü baştan itibaren bu konuyu en yakın takip eden üçüncü ülke konumundayız" dedi. Erdoğan, nükleer enerji konusunda barışçıl amaçlı olduktan sonra kimseye herhangi bir dayatma yapma hakkı bulunmadığını söyledi.


  kaynak :milliyet
   
Yükleniyor...