İris Çiçeği Hakkında Bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 5 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. İris(Nevruz çiçeği) Resimleri

  [​IMG]

  İris, eski yunanca "gökkuşağı" anlamına gelir. Rhizomlu, nadiren de yumrulu bitkilerdir. Sığ köklüdürler. Mavi, sarı ve beyaz renkte açan çiçek rengi çeşitleri vardır. Muhteşem bahçe çiçekleridir.

  [​IMG]

  Her iyi ve hafif yapılı bahçe toprağında çok az ışıkla kolayca yetişir. Kanaatkardırlar. Bazıları çölde, bazıları soğukta, bazıları ılıman iklimde olmak üzere geniş bir sıcaklık aralığına dayanabilir. Park ve bahçelerde fazlaca kullanılan, sevilen bitkilerdir. Bordür ve grup bitkisi olarak kullanılmaya uygundurlar. Kesme çiçek olarak da değerlendirilebilirler.

  [​IMG]

  4. toprak zonunda iyi yetişir. Nisan - Mayıs aylarında çiçeklenir.

  1-1.5 metre boylanır. Direk güneş ışığından hoşlanır. 2-3 yılda bir ayrılma yapılmalıdır. İyi drenajlı yerlerde çok iyi yetişirler.

  [​IMG]

  Üretim:

  Kökten ayırma yöntemi ve tohumla üretilirler. Ancak, güç tohum bağlarlar ve tohumdan elde edilen bitkiler geç çiçek açar. Yeşil alanlarda kullanılan İris'lerin 3 yılda birgençleştirilmeleri yararlıdır.yazın çiçeklerin gösterisi bitince kökten ayırma ile çoğaltılır. Kireçli, geçirgen toprak ve güneşten hoşlanır. Az sulanmak ister. Yaprak dökmez. Kökleri zedelemeden yerlerinden sökün.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Mar 2013
Yükleniyor...