İş görüşmesinde nasıl başarılı olabilirsiniz

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 11 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler
  İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları


  [​IMG]

  Hazırlık yapın..
  Hazırlık yapmak kendinize daha fazla güvenmenizi ve görüşmede daha rahat olmanızı sağlayacaktır.
  Görüşmeye gitmeden önce firmayı araştırın. Firma hakkında misyonu, basında çıkan haberleri, Googleda, kariyer web sitelerinde, çevrenize sorarak bilgi edinin.


  Görüşme sırasında firma hakkında bilginiz olması size puan kazandıracaktır. Görüşeceğiniz kişiyi, ünvanını öğrenin. Adres, ulaşım bilgileri, telefon gibi bilgileri mutlaka edinin. (Görüşmeye geç kalma yada gidememe gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz, bu durumda mutlaka firmayı bilgilendirin )


  İlk izlenim önemlidir, düzgün giyinin


  İş görüşmesinde giyiminize önem verin. Öncelikle giydiğiniz kıyafet sizi anlatmalı ve dikkat çekmemeli. Sade ama şık giyinin. Saçınıza dikkat edin, saç stili profesyonel olmalı, dağınık olmamalı. Saçınızı toplamaya özen gösterin. Makyajda ve parfümde aşırılıktan kaçının. Tırnaklarınınız temiz ve uygun uzunlukta olmalı. Kıyafetlerinizde gri, mavi tonlarını tercih edebilirsiniz. Ayakkabılarınız temiz ve boyanmış olmalı Spor kıyafetler, deri ceket, terlikler, önü yada arkası açık ayakkabılar, abartılı, ses çıkaran takılar (yüz ve ayak takıları) , spor yada göze çarpan el çantaları tercih etmemelisiniz.


  Mülakata çok erken yada geç gitmeyin.


  Tam zamanında gitmeye gayret edin. Görüşmeye 10 dakika erken gelmekte, 10 dakika geç gitmekte olumsuz bir izlenim yaratır. Erken giderek zamanınız çok ve çaresizmiş gibi görünmeyin. Zamanınız en az onlarınki kadar değerli olduğunu hissettirin. 10 dakika geç gitmekte işi kaybetmenize neden olabilir.  Görüşme sırasında nasıl davranmalısınız ?


  İyi el sıkın. Karşınızdakinin elini tam kavrayın ve kendinden emin ama hafifçe tokalaşmalısınız. Gevşek el sıkışma, karşınızdakini önemsemediğiniz ve bu işle aslında ilgilenmediğinizi gösterir. Parmak ucuyla el sıkışma ise karşınızdakine yetersizlik izlenimi verir.

  Göz teması kurun. Tebessüm edin. Gülümsememek işveren üzerinde olumsuz bir etki bırakır, isteksiz yada çok gergin olduğunuzu düşünebilir. Kendinizden emin görünün Özellikle iş görüşmesinde ürkek ve güvensiz bir duruş sergilemediğinizden emin olun.

  Kendinizi iyi tanıtın. Görüşmeciye kişisel özelliklerinizi yeterince iyi aktarmalısınız ve güven vermelisiniz. Sabırlı olun. Görüşmeci sorusunu size yöneltirken cümlesini bitirmesini bekleyin, söz kesme kaba bir davranış biçimi olacaktır.

  Düşünmeden yanıt vermeyin Konuşma tarzınız çok önemli, Ee, hımm, şey, falan gibi kelimeleri ve argo sözcükler kullanmayın. Ne kadar tecrübeli olursanız olun başına buyruk bir görünüm vermeyin.

  Sormak istediğiniz soru var mı ? denildiğinde mutlaka soru sorun. Daha önceden belirlemiş olduğunuz sorularınızın dışında o an aklınıza gelecek sorular da olacaktır. Soru sormamanız işle ilgisiz olduğunuzu firmaya karşı istek, heyecan duymadığınızı pasif bir tutumda olduğunuzu gösterir. Görüşmeci, sizin işe olan ilginizi, hevesinizi soracağınız sorularla değerlendirebilir.

  Mülakat bitiminde görüşmeciye teşekkür edin. Sıra geldi işverenler hakkında bazı gerçeklerden bahsetmeye, Her şeyden önce kendinizi net ifade etmelisiniz ve bunu yaparken dürüst davranmalısınız.

  Motivasyonunuz yüksek olsun, başarma isteğinizi ve hırsınızı onlara göstermekten çekinmeyin.


  İş görüşmelerinde işverenler nelere dikkat ederler?

  İşverenlerin görüşme sırasında bilgi edinmek isteyeceği konular hakkında önceden hazırlıklı olun ve kendinizi değerlendirin. İşverenler öncelikle işe aldığı kişinin sadık, güvenilir, dürüst, sorumluluk sahibi ve istikrarlı olmasını isteyecektir.


  Şu sorulara hazırlıklı olun

  Önceki iş tecrübelerinizi gözden geçirerek işvereninize sağladığınız katkılar nelerdir ?

  Şirketin kar etmesini sağladınız mı?

  Karşılaştığınız zorluklarla nasıl başa çıktınız?

  Ekip çalışmasına yatkın mısınız? Stres altında çalışabilir misiniz ?
  Alıntı
   
Yükleniyor...