İshal İçin Ne İyi Gelir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 11 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. İngilizce, “banana, rice, applesauce, toast, tea, yogurt” kelimelerinin baş harflerinden oluşan “Bratty” yani muz, pirinç, elma sosu, tost, çay ve yoğurt ishalin tedavisinde ya da ishal sürecinin hafif atlatılmasında yardımcı olur. İshal problemi olanlara bu yiyecekleri tüketmeleri önerilir. Bu şekilde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı azaltılmış olur.

  Yağlı süt için. Yağlı sütler bakterinin ortadan kalkmasına yardımcı olurlar. Küçük bir bardak yağlı sütü biraz da tuz ekleyerek günde 3 veya 4 defa tüketin.

  Vücudunuzu rahat bırakın ve yapması gerekeni yapmasına izin verin. Zamanınızı tuvalette geçirmekten kaçınmayın.

  İshal olmanız durumunda vücudunuz içeriğinde şeker, tuz ve potasyum olabilen sıvıyı kaybeder. Bu sebeple kaybedilen bu içeriklerin vücuda tekrar kazandırılması için bolca su içmeniz önemlidir. Ayrıca ishal olmanız durumunda dehidrasyon problemi yaşamamanız için de su içmeniz oldukça önemlidir ve suyunuzu bir anda içmek yerine ufak miktarlarda sık aralıklarla içmeniz gerekmektedir. Dehidrasyonla başa çıkabilmek için kullanabileceğiniz diğer sıvılar arasında ise soda, rehidrasyon karışımları ve çeşitli aromalarda mineralli sular yer almaktadır.

  Burada dikkat edilmesi gereken ise tüketeceğiniz sıvının kafein içermemesidir.
  İshalle başa çıkabilmek için diyetinize de önem vermelisiniz. Bu sebeple, günlük öğünlerinizde kızarmış tost ekmeği, pirinç, makarna, haşlanmış patates ve yumurta gibi besinlere ağırlık vermeniz gerekmektedir. Normal diyetinize ise ishal probleminizin sona ermesinden 24 saat sonra başlamanız gerekmektedir.
  Bu dönemde neleri yemeniz gerektiği kadar neleri yememeniz gerektiği de oldukça önemlidir. Vücudunuz ishal ile savaşırken sakız, baharatlı yiyecekler, alkol, süt ve süt ürünlerinden uzak durmanız sizin için büyük önem taşımaktadır.

  Doktorunuzun tavsiyesiyle alabileceğiniz bazı ilaçlar da ishal ile savaşmakta sizin için faydalı olacaktır.
  Papatya çayı ve siyah çay da ishale iyi gelen sıvılar arasında yer alır. Papatya çayı bağırsaklara iyi gelmesi ve kolonu rahatlatması sebebiyle, siyah çay ise tanen içerdiği ve bu sebeple de suyu vücudunuzda tutabildiği için ishalle savaşma sürecinde sizin için ideal sıvılar arasındadır.
  Normal rutininizden daha fazla uyumak da ishal ile savaşmakta önemlidir.
  Yaban mersini çayı da vücutta suyu tutmaya yardımcı olması sebebiyle ishalle başa çıkma sürecinde size destek olacaktır.
  Elma suyu sirkesinin, ishale sebep olabilecek bazı bakterileri öldürdüğü söylenir. Bu sebeple ishale yakalanır yakalanmaz bir yemek kaşığı sirkeyi bir bardak suya karıştırıp günde 3 kez tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Eğer elma suyu sirkesi ile beraber diğer prebiyotiklerden de tüketecekseniz 1 ya da 2 saat ara vermeniz gerekmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Haz 2015
Yükleniyor...