İshale İyi Gelen Yiyecekler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 11 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. İshale İyi Gelen Yiyecekler Neler?


  Özellikle yaz ayalrında çok fazla rastlanan İshal rahatsızlığına iyi gelen yiyecekler besinler nelerdir bu konuda sizlere bilmeniz gerekenler.İshal, gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle oluşabilmektedir.

  Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir.

  Günde bir kaç defa taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürmeye yarıyacaktır.Doğal bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur.İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içerdiği için ishali bastırmak için kullanabilirsiniz.

  Her gün 1 yemek kaşığı kepeği beslenmenize ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.1-2 havucun dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletmeniz mümkün olacaktır. İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz.Bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisi için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırarak gün içine yayarak içebilirsiniz. Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu bu çorbadan içmeye çalışın oldukça işinize yarıyacaktır.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/ishal-91957.jpg]ishal-91957[/IMGALT]
   
Yükleniyor...