İsim değiştirmek için gerekli belgeler evraklar

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 23 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. isim değiştirmek için gerekli belgeler evraklar nelerdir?

  İsim değikliği yapmak istiyorsunuz ve mahkemeye başburmanız gerekiyor.Bu konuyla ilgili gerekli bilgileri edindikten sonra aşağıdaki evrakları ve gerekli olan belgeleri hazırlamnız gerekiyor.

  İsim değişikliği için gerekli olan istenilen belgeler aşağıdaki yazımızda belirtilmiştir;

  Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılan davalar tek celsede, gerektiğinde 2 şahitle sonuçlandırılabiliyor. Ancak, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 27′nci maddesinde adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir hükmü yer aldığından adını değiştirmek isteyenlerin haklı sebeplerinin bulunması gerekiyor.

  İsmini değiştirmek isteyenler yasa gereği bağlı oldukları nüfus idaresini dava ettiğinden duruşmalarda nüfus idaresinden de bir sorumlu bulunuyor. İsim değişikliği, yeni ismin nüfus idaresi yetkilisinin uygun bulmasının ardından karar altına alınabiliyor.

  Bu yazımızda isminizi nasıl hangi yollarla değiştirebileceğinizi anlatacağiz.İsim değiştirme işlemi basit bir dilekçe hazırlayıp Asli Hukuk Mahkemesine başvurmak yeterlidir.

  İsim değiştirme için o isimle tanınmak gerekir.Toplum içinde rencide edici oluyorsa isim değiştirmeyi talep edebilir.İsim değiştirme davaları Asli Hukuk Mahkemesine müracaatla değiştirebilir.İsim değiştirebilmek için telaffuz edilmesi zor , toplum tarafından yadırganan , dalga konusu olan isimler olması durumunda değiştirilir.

  Dilekçesinde gerekli nedeni ile birlikte yeni ismini almak istediği ismi belirtmek durumundadır.Nüfus cüzdanındaki isim ile normal hayattaki ismin farklı olması ve değiştirilmek istenmesi durumunda iki şahit ile ve bir dilekçe ile kullandığınız ismi nüfus cüzdanınıza da yazdırmanız mümkündür.

  -Soyadı değiştirme toplumda rahatsız olunacak şekilde ise soyadının değiştirilmesi talep edilebilir.Bu haklı nedenlere dayanmak zorundadır.Evlenen kadın eğer evlenme işleminden önce soyadının kalmasını talep etmemişse mahkemeye dava açarak çok basit bir işlemle evlenmeden önceki soy adını kocasının soyadından önce gelmek suretiyle kullanabilir.İsim değiştiren kimsenin menfaati zarar görüyorsa bu ismi bir (1) yıl içerisinde tekrar mahkemeye başvurarak değiştirebilir.
   
Yükleniyor...