İslam'da övülen bazı ahlaki tutum ve davranışlar

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 16 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. İslam dini ahlaka ve ahlaki değerlere önem verir. Bu nedenle Kur'an-ı Kerim'de ve Hz. Peygamberin hadislerinde, uymamız gereken birçok ahlaki ilke yer alır. Doğruluk,, dürütlük başkalarına maddi yardımda bulunmak, emaneti korumak, adaletli olmak, kardeşlik, horşgörü, bağışlanma, tevazu ve savurganlıktan kaçınmak bunlardan bazılarıdır.

  Doğruluk ve Dürüstlük:
  Toplumsal hayatta doğruluk ve dürüstlüğün büyük önemi vardır. Arkadaşlıklardan alışverişlere, aile ortamından okul hayatına, mahallemizdeki bakkaldan pazar yerlerine kadar her ortamda en çok dikkat edilmesi gereken konu doğruluktur.

  Başkalarına Maddi Yardımda Bulunmak:
  Mutluluk sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Sadece kendi yeme içmesini düşünmek, kendi kıyafetine yoğunlaşmak, çevresindeki açlara, açıklara, fakirlere duyarsız kalmak insana mutluluk değil mutsuzluk getirir. Duyarlı, bilinçli, insani ve ahlaki değerlere önem veren hiçbir insan fakirleri, yoksulları görmezlikten gelemez. Aksine imkanları ölçüsünde zorda olanlara maddi yardımda bulunur. Unutmayalım ki bu dünyadan ahirete kendi yediklerimizi değil; yedirdiklerimizi, başkalarına yaptığımız iyilik ve yardımları götürebiliriz.

  Emaneti Korumak:
  İslam dininde önem verilen başlıca ahlaki değerlerden biri emanetleri korumaktır. Korunmak amacıyla birine veya bir yere bırakılan her türlü mal veya eşya emanet olarak adlandırılır. Dürüst, güvenilir, saygın bir insan olmanın başlıca göstergelerinden biri de emaneti korumaktır. Bizlere, sonradan iade edilmek üzere bırakılan veya geçici olarak kullanmak için aldığımız her şey emanettir. Emanetleri aldığımız şekilde sahibine iade etmek ise dini ve ahlaki bir sorumluluktur.
   
Yükleniyor...