İslamiyetten Önce Devlet Teşkilatı

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 3 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. İslamiyet Öncesi Devlet Teşkilatı
  İslamiyetten Önce Devlet Teşkilatı Hakkında Bilgiler

  Türk devletlerinde hemen her Türk savaşa hazır durumda olduğundan, askerlik özel bir meslek sayılmazdı. Türk ordusunun temeli, atlı askerlerden meydana gelmiştir. Düzenli ve disiplinli ilk Türk ordusunun kurucusu Mete Handır. Mete Han, Türk ordusunu onlu sisteme göre teşkilatlandırmıştır.Onbaşı, Yüzbaşı, Binbaşı ve Tümenbaşı gibi.

  Türkler Uygurlar döneminde yerleşik hayata geçmişlerdir. Bu gelişmeler sonucunda Türklerde mimari gelişmiş, şehircilik ve şehir kültürü ortaya çıkmıştır.Türk devletlerinde sosyal hayat sınıfsızdı. Başarılı olan bir kişi en üst görevlere kadar çıkabilirdi. Ayrıca Türklerde kölecilik anlayışı yayılmamıştır.Elverişli bölgelerde tarım faaliyetleriyle uğraşılmıştır. Türkler arpa, buğday ve darı gibi tahılları yetiştirmişlerdir.

  Yenilgiye uğratılan ve egemenlik altına alınan ülkelerden alınan yıllık vergiler ve halktan toplanan vergiler Türk ekonomisine destek olmuştur.Türkler yakın komşularıyla yoğun ticari ilişkilerde bulunmuşlar, ticaret yaptıkları ülkelere canlı hayvan, konserve et, deri, kösele, kürk ve hayvani gıdalar satmışlardır.Türklerin yaşadığı topraklardan geçen İpek ve Kürk Yolları Türk devletlerine önemli ölçüde gelir sağlamıştır.

  İkili Devlet Teşkilatı
  İslamiyetten önceki Türk devletlerinde, devletin sınırları genişledikçe ülkeyi daha iyi yönetebilmek için devlet arazisi iki bölüme (sağ-sol, doğu-batı, ak-kara, iç-dış) ayrılırdı. Bu bölümlerden birinin başında Kağan bulunur, diğerinde ise Kağanın atadığı Yabgu unvanlı bir idareci bulunurdu. Ancak diğer bölüm daima Kağanın bulunduğu bölüme tabidir. Orta Asyadaki devletler Kuzeyde Sibirya, Güneyde ise Hindistan ve çöller bulunduğu için Doğu-Batı yönlü genişler bu yüzden de hep doğu ve batı diye ayrılırdı.
   
Yükleniyor...