İsmail Aleyhisselam hayatı

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 22 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. İsmail Aleyhisselam kısa hayatı  İsmail Aleyhisselam İbrahim aleyhisselamın büyük oğlu ve Peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) dedelerinden. Annesinin adı Hacerdir. Arabistanda Cürhüm kabîlesine gönderilen peygamberdir.

  Hazret-i İbrahim, Nemrudun ateşinden kurtulduktan sonra, Babilden ayrılıp, Mısıra gittiğinde hanımı Sareye Firavun musallat olmuştu. Fakat, Sâreye yaklaşmak istediğinde, ellerinin tutulup, nefesi kesilerek sara hastalığına benzer bir hale düştü. Bunun üzerine Firavun korkarak İbrahim aleyhisselam ve Sâreyi bıraktı ve Hacer adlı bir câriyeyi de hediye etti. İbrahim aleyhisselam, Firavunun korkarak câriye olarak verdiği Haceri de alarak, Filistine döndü. Oradan Şam taraflarına gitti. Buradayken Sâre Hatunun isteği üzerine hazret-i Hacerle evlendi. Bu evlilikten hazret-i İsmail doğmuştur.

  Hazret-i İsmail büyüyünce Cürhüm Kabîlesinden bir kızla evlendi. Annesi hazret-i Hacer de vefat etti ve Kâbe temelinin bitişiğine defnedildi. Hazret-i İbrahim yine arasıra gelip gidiyordu. Allahü teâlâ Kâbenin yapılmasını emredince baba oğul Kâbenin eski temelini bulup yeniden inşâ ettiler.

  Hazret-i İsmail, babası hazret-i İbrahimin vefatından sonra, Yemenden gelip Mekkeye yerleşmiş olan Cürhüm Kabîlesine peygamber olarak gönderildi. Kendisine başka kitap ve din verilmeyip, babası İbrahim aleyhisselamın dînini insanlara tebliğ etti. İnsanları elli yıl îmâna dâvet etti, ancak pek az kimse imanla şereflendi.
   
Yükleniyor...