İsra ve Miraç Olayı Nedir Kısaca

'Sorularla İslamiyet' forumunda Ceylan tarafından 5 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. İsra ve Miraç Olayı Nedir Hakkında Bilgi


  İsra ve Miraç olayı Peygamber efendimizin Allaha en yakın olduğu yer olan ve onun yüce katına kabul eidldiği Mirac olayını tanımlar.Mirac Allah katına yükselişin son aşamasıdır.

  İsra kelime anlamı olarak gece yürüyüşü anlamına gelir. peygamber Efendimiz Miraç olayını gece gerçekleştirdiği için bu isim verilmiştir.

  Miraç olayının ne zaman olduğu Araplardaki yıl anlayışı olmamasından dolayı bilinmemektedir. tek bilinen Hicretten önce Mekkede olduğudur.
   
 2. Kelime anlamı olarak “isra” , gece yürüyüşü, gece yolculuk etmek, “miraç” ise yükselmek, yükseğe çıkmak anlamlarına gelmektedir. İsrâ ve Mirac hadisesi, Efendimizin (asm) peygamberliğinin on ikinci yılında, Mekke’de vuku bulmuştur.

  Hadise özetle şöyle cereyan etmiştir: Receb ayının 27. Gecesi Cenab-ı Hakk’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın rehberliğinde Peygamber Efendimiz (asm) Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmiştir.

  İsra ve miraç mucizesinin nasıl gerçekleştiği Kur’an’da, İsra ve Necm surelerinde anlatılmıştır. İlgili ayetler şöyledir:

  “Bir gece, kendisine bazı delillerimizi gösterelim diye kulu Muhammedi, Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren O zatın şanı ne yücedir! Bütün eksikliklerden uzaktır O! Gerçekten, her şeyi işiten, her şeyi gören O'dur.”

  “O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâ’da gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi Allah'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.”
   
 3. Teşekkürler işime çok yarıyıcak
   
 4. cidden sağolun
   
 5. kısa yazın dedik benim yazacağım alanda 5 çeyrek satır var daha siz düşünün
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Ara 2016
 6. ağlama
   
Yükleniyor...