İstanbula Yakın Saklı Cennetler

'Türkiyem' forumunda Sitem tarafından 8 Ara 2011 tarihinde açılan konu 1. İstanbula Yakın Saklı Cennetler

  AĞVA

  İstanbula 100 km uzaklıkta. Kumsalı, koyları, kayalıkları ve orman ile iç içe görüntüsü ile Ağva, şehirden gelenlerin kendilerine pozitif enerji yükledikleri bir enerji noktası haline gelmiştir. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl, Ağva da görülmesi gereken yerler.

  BÜYÜKADA

  Büyükada, yabancılar tarafından Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski adı Prinkipodur.Prinkipo Rumcada “Prens anlamına gelmektedir. İDOnun sıkça seferleri bulunmaktadır.

  BURGAZADA

  Bazıları için dört mevsimini yaşamak, bazıları için kaçamak, bazıları için balık, bazıları için orman, uzun yürüyüşler ya da sadece huzur veya biraz romantizm.

  HEYBELİADA

  Heybeliada, İstanbulun Büyükadadan sonra en büyük adaşıdır. İstanbulun en çok rağbet gören sayfiye yerlerinden biridir. Sadece doğasıyla, temiz havası ve güzellikleriyle değil, bahriyesi, sanatoryumu, ruhban (papaz) okulu gibi kurumlarıyla da ünlüdür.

  KARABURUN

  Karaburun Çatalca ya bağlı bir Karadeniz sahili.Büyükçekmece ye 50 km uzaklıktadır.Mükemmel plajı ve koyu ile göz kamaştıran Karaburun , İstanbul un incisi olmaya aday.

  KARASU

  İstanbulla 280 km uzalıkta. Karasu denince akla ilk gelen uzun ve geniş kumsalı, Yakın bölgede yaşayanların yazları denize girmek için tercih ettikleri yerlerin başında Karasu gelir. Özellikler hafta sonları Karasu Plajı tam bir panayır yerine dönmektedir.

  KİLYOS

  Kilyosun diğer adı Kumköy. istanbula 60 km uzaklıkta. Adını botanik açıdan son derece zengin kumullardan alıyor. Kilyosta göze ilk çarpan tarihi bina Cenevizliler döneminde yapıldığı bilinen kalesi oluyor. Askeri saha içinde kalan kale Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Ortasında bir sarnıç bulunuyor.

  KINALIADA

  Kınalıada, İstanbul Adaları içinde en küçüklerinden biridir. 1500X1100 kilometre büyüklüğündedir. Kınalıada ismini, üzeri makilerle kaplı olduğu dönemlerde uzaktan kızıla çalan bir görünüme bürünmesi nedeniyle almıştır. Çınar Tepesi, Teşvikiye Tepesi ve Manastır Tepesi olmak üzere üç tepesi vardır.

  KERPE

  İstanbula 150 km uzaklıkta. İşte bu uzaklık Kerpenin popülerliğinin günbegün artmasında başlıca faktördür. İstanbulun yanı sıra Ankara içinde ulaşım güzergâhı ele alındığında yakın bir yer sayılır.

  MAŞUKİYE-KARTEPE

  İstanbula 100 km uzaklıkta. İstanbula yakın olması sebebi ile son yıllarda popüler olan Maşukiye, kayak tesislerinin açılması ile birlikte ilgi odağı haline gelen kışın kayak merkezii oldu. Ancak bölge yazın da doğa ve yeşil ile buluşmak isteyenlerin merkezi durumunda.

  KASTRO

  Tekirdağın Karadenize açılan tek kıyısı olan Kastro dişbudak ağaçlarıyla süslü yemyeşil bir koy. Koruma altındaki bu milli parkta denize girebilir, Bahçeköy Deresinde deniz bisikletiyle gezebilir ya da muhteşem ormanda yürüyüş yapabilirsiniz.

  POLENEZKÖY

  İstanbula 25 km uzaklıkta. Şehrin karmaşasından uzak, doğayla baş başa, keyifli bir yemek, yemyeşil doğanın içinde huzur dolu anlar geçirebileceğiniz bir yer. Polonezköye gitmişken 1912 yılınde inşaatına başlanan kiliseyi mutlaka görün. Kilise papaz eviyle birlikte 1914 yılında bitirilmiş. Kilisenin yanı sıra Atatürkün Polonezköyü ziyareti esnasında kaldığı evi de görmeniz mümkün.

  SAPANCA

  İstanbula 100 km uzaklıkta. Sapanca, stresli şehir hayatından bunalıp kendini doğaya bırakmak isteyenler için vazgeçilmez yerlerden biri. Yeşil ve Mavinin farklı tonlarını Sapancanın doğasında görebilirsiniz.

  ŞİLE

  İstanbula 70 km uzaklıkta. Şile tarihi ve tabii yapısı ile İstanbulun önemli turizm merkezlerinden biridir. Şile Kalesi, Şile Feneri ve Şile Bezi, Şile ile birlikte anılan birer marka haline gelmişler.

  KEFKEN

  İstanbula 160 km uzaklıkta. Kefken aslında bir balıkçı kasabası. Kefken merkeze geldiğinizde, limanı ve balıkçı teknelerini karşınızda buluyorsunuz. Kefken yakınlarında bulunan koylar ise bakirliği ile cezp edicidirler. Özellikle Cebeci kumsalı ile bir tatil beldesi özelliği taşımaktadır.

  KIYIKÖY

  Trakyanın Karadeniz sahilinde, Kırklarelinin bir ilçesi. Yöre, İstanbula 164 km. uzaklıkta huzurlu bir tatil merkezi. Kıyıköyde doğaya ve tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...