İstanbul'da görülmesi gereken yerler

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 14 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. İstanbulda görülmesi gereken mekanlar
  Bu başlık altında vereceğim İstanbulda görülmesi gereken yerler elbette bu kadar sınırlı değil.Güzel İstanbulumuzun tümünü anlatmaya ne vakit ne de imkanlar yetmez.Şimdilik görülmeye değer ve gezip gördüğüm ve mutlaka görülmesi gereken yerleri ekleyeceğim.

  İşte İstanbulda Görülmesi Gereken Yerlerden birkaçı..

  Kızkulesi

  [​IMG]

  Kızkulesi hakkında yıllardır çeşitli hikayeler rivayetler anlatılır.Kız Kulesi, İstanbul Boğazının Marmara Denizine yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

  Kız Kulesi'ne Nasıl Gidilir?

  Kız Kulesi Seferleri:
  Kabataştan tekne seferleri: Hafta içi gündüz 12:00-18:00, Hafta sonu gündüz 09:00-18:00 saatleri arasında bir saat arayladır. Akşam seferleri ise 20:00-21:45 ve 21:30′dur.

  Üsküdar Salacaktan ring seferleri: Hafta içi gündüz 12:15-19:00, Hafta sonu gündüz 09:00-19:00 saatleri arasındadır. Hafta içi ve Hafta sonu akşam 20.15-01:30 saatleri arasındadır.

  Ulaşım ücretleri (Normal): Kabataş ve Salacak 5 TL
  Ulaşım ücretleri (Öğrenci ve emekli): Kabataş ve Salacak 4 TL

  Molla Aşkı Kültür Parkı

  [​IMG]

  Burada güzel bir boğaz manzarası izlenir. Fatihte bulunan Molla Aşkı Kültür Parkı Fatih Belediyesi tarafından restore edilmiş. Buradan Topkapı Sarayını, Galata Kulesini ve Haliçi seyredebiliyorsunuz. Mönüsünde birçok bitki çayı, sıcak ve soğuk içecek mevcut. Kahvaltı hizmeti verilen mekanda yemek de yenebiliyor.Molla Aşkı Kültür Parkı'na gitmek çok zor değil.Herkesin bildiği ve popüler olan bir yer olduğu için kimse sorsanız yolu tarif edecektir.


  İstanbul Sultanahmet Meydanı


  [​IMG]

  Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birtanesidir. Her devirde İstanbulun en dinamik ve en önemli yeri olmayı başarmış bir yerdir. İstanbulun en önemli abideleri Sultan Ahmet Camii, Yere Batan Sarnıcı ve Ayasofya burada bulunuyor. Ayrıca Sultan Ahmet Camiinin karşısında yer alan İbrahim Paşa Sarayı da Türk ve İslam Eserleri müzesi olarak ziyarete açık. Sultanahmet, tarihi yarımadanın batı ucu, farklı İmparatorlukların en önemli dini, idari ve sivil yapılarının yer aldığı ve bugün de izlerine rastlanan bir meydan. Eğer İstanbulda yaşıyorsanız ve hala görmediyseniz, bir gün kendinize vakit ayırın ve Sultanahmeti gezin. Bunca zaman bunu yapmadığınıza pişman olacaksınız.

  Miniatürk

  [​IMG]

  Burada Türkiyede varolan tüm tarihi yapıların örnekleri mevcut. Ayrıca Miniatürk, 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkı özelliğini de taşıyor.
  Parkta şu anda 105 yapıt sergileniyor. Parkın sol üst bölümünde dünyadan birkaç yapıya da yer verilmiş. Günümüzde ayakta olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi gibi bazı yapılar o günkü tahmini görünümlerine göre yapılmışlar.
  Genel bir yürüyüş yoluna sahip olan park, ziyaretçilerin tüm parkta kolayca gezinebilmelerine olanak tanıyor.
  Miniatürk her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri:

  Haftaiçi 09:00-17:00
  Haftasonu 09:00-17:00

  Miniatürkte uyguşlşlanan ücret tarifesi ise:

  Tam bilet: 5 TL Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel: 3 TL
  Okul grupları: 2 TL
  Yabancı uyruklu ziyaretçi: 10 TL / 7 Euro / 8 USD

  Kanlıca

  [​IMG]

  Kanlıca Beykoz ilçesinin ünlü bir semti.Sadece yoğurt yemek için bile gidilebilir. Yanında pudra şekeri ile gelen yoğurdun tadı harika.Kanlıca sadece yoğurdu ile ünlü değil. Popüler dizileri takip ediyorsanız ne kadar güzel oldukları oradan da anlaşılıyor.


  Pierre Loti

  [​IMG]

  Pierre Loti adını 1850 - 1923 yılları arasında yaşamış ünlü Fransız yazar Pierre Lotiden alıyor. Deniz subayı olan Loti, Türkiyeye ilk kez 1876 yılında gelmiş ve bir yıl kalmış. Eyüp sırtlarındaki tarihi kahveyi de o yıllarda keşfetmiş. Fransada evli olduğu söylenen Pierre Loti ile Aziyade arasında büyük bir aşk olduğu yıllarca efsane gibi dilden dile aktarılmış. Pierre Loti aynı isimli romanında Aziyadeye olan aşkını gizlememiş ve o gün bugündür kahvenin adı Pierre Loti olarak anılmış. Kahvenin bulunduğu tepeye de Lotinin anısı Pierre Loti Tepesi adı verilmiş.

  Pierre Loti Eyüpte bulunuyor. Feshaneyi geçtikten sonra biraz da yokuş tırmanarak kolayca tepeye varabiliyorsunuz. Arabayla gidenler için park yerleri mevcut. Armutlarda oturup nargile keyfi yapmak bambaşka. Tüm İstanbul ayaklarınızın altında sanki.

  Büyük Ada


  [​IMG]

  Büyük Ada özellikle haftasonları kafa dinlemek için ideal bir yerdir. Sakin bir ortam, sessiz ve muhteşem.

  Büyük Ada'ya Nasıl gidilir?
  Büyük Adaya giden vapurlar Kabataş, Bostancı ve Kadıköyden kalkıyor. Kabataştan Büyük adaya varış yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor.

  Vapur Büyük Adaya gitmeden Kınalı ada, Burgaz ada, Heybeliadaya uğruyor.

  Büyük Adada:

  Bisiklet veya fayton kiralayabilirsiniz.
  Dil Burnu'nda piknik yapabilirsiniz.
  Prenses, Yörük Ali ve Kumsal plajlarında yüzebilirsiniz.
  Aya Yorgi Kilisesini ziyaret edebilir ve tüm adayı görebilirsiniz.

  Topkapı Sarayı

  [​IMG]

  Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de kesinlikle Topkapı Sarayı'dır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecidin Dolmabahçe Sarayını yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene Devletin idare merkezi ve Osmanlı sultanlarının resmi ikametgahı olmuştur.

  Bölümleri: Topkapı Sarayı, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında tarihsel İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnunda Bizans akropolü üzerinde inşa edilmiştir. Saray, kara tarafından Fatihin yaptırdığı Sûr-ı Sultâni, deniz yönünden ise Bizans surları ile şehirden ayrılmıştır. Çeşitli kara ve deniz kapılarıyla saray içindeki değişik işlevlere açılan kapıların dışında, sarayın anıtsal girişi Ayasofya arkasındaki Bâb-ı Hümâyûn (Saltanat Kapısı)dur.

  Topkapı Sarayı yönetim, eğitim ve padişahın yaşam yeri olması nedeniyle oluşturulan örgütlenmeye uygun olarak iki ana bölüme ayrılır ki bunlar, birinci ve ikinci avludaki hizmet yapılarından oluşan Bîrun ile iç örgütlenme ile ilgili kısımları içeren Enderûndur.

  Topkapı Sarayı Müzesinin açık olduğu günler

  Topkapı Sarayı Müzesi Salı günleri kapalıdır. Diğer günler, 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
  Dini ve Resmi Bayram günlerinin ilk günü müze, 13:00′dan itibaren açıktır.

  Müzesi giriş için biletleri nereden ve kaç liraya alınabilir?

  Topkapı Sarayı Giriş Biletleri Sadece Topkapı Sarayı Müzesi 1. Avluda bulunan bilet gişelerinden temin edilir. Harem için ayrıca bilet almak gerekmektedir.
  Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 20 (yirmi) TLdir.
  Harem giriş bileti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 15 (on beş) TLdir.
  Harem giriş biletleri ayrıca Harem girişindeki gişede de satılmaktadır.
   
  alemşah bunu beğendi.
 2. Cevap: İstanbul'da görülmesi gereken yerler

  Yerebatan Sarnıcı

  [​IMG]

  Şehirdeki en büyük ve muhteşem kapalı sarnıçtır. Ayasofya meydanı batısındaki küçük binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur. Zamanında civardaki bir bazilikadan dolayı bu isimle anılmıştır. Civardaki saraylara su sağlamak için I Justinyen (527-565) devrinde yapılmıştı. 28 x 12 sıralı sütunların toplamı 336 adet olup, 170 x 70 metre boyutlarındadır. Bazıları sade, çoğu Korint üslubunda sütun başlıkları ile süslüdür. Su seviyesi mevsimlere göre değişirdi. Doğu duvarındaki değişik seviyerdeki borular ile dışarıya su verilirdi. Su seviyelerinin bıraktığı izler, sütunlarda görülebilir. 1984 büyük tamirat sırasında zemin temizliği yapılmış, 1 metreden fazla çamur temizlendiğinde orijinal tuğla taban ve 2 sütun altında meduza kafası mermer bloklar ortaya çıkarılmıştı. İnşa edilen yol ile de sarnıç içini dolaşmak mümkün olmuştur.


  Yerebatan Sarnıcı her gün 09.00 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

  Adres: Yerebatan Caddesi No: 13 Sultanahmet
  Tel: 0 212 512 15 70 / 522 12 59
  Fax: 522 81 66

  Fransız Sokağı

  [​IMG]

  Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi'nin arka meydanından geçen caddenin adı Hayriye Caddesidir. Alana bakan merdivenlerle inilen sokak Cezayir Sokağı, hemen inişin solundaki sokak ise Cezayir Çıkmazı'dır. Projenin ana uygulama alanı Cezayir Çıkmazı ile Cezayir Sokağıdır. Bu alan 16. yüzyılda kurulan Fransız Sefareti'nin interlandı içindedir. Ayrıca mevcut konsolosluk binasına da aşağı yukarı 100 m. mesafededir.

  Arkadaşlarınızla bir cumartesi akşamüstü kahve içmek için uğrayacağınız Fransız Sokağına, ertesi gün kahvaltıya, sonraki hafta akşam yemeğine gelebilirsiniz.
   
 3. Cevap: İstanbul'da görülmesi gereken yerler

  Yaren o kediyi oradan kovalarmısın lütfen ayakta kaldım :) Pek sevmem de :f40:
   
 4. Cevap: İstanbul'da görülmesi gereken yerler

  Serra keyifle ilgilenir onunla canım:f30: biz yan masada manzara karşısında çayımızı yudumlayıp sohbetimizi yapalım:f196:
   
 5. Cevap: İstanbul'da görülmesi gereken yerler

  Wish sende oheykeli düzelt lütfen ben gittiğimde o heykeli görmemiştim :))
   
 6. Cevap: İstanbul'da görülmesi gereken yerler

  Koca heykel yerinden kımıldarmı hiç Alemşah. Birdahaki gittiğinde ellerinin üzerine dikilir öyle bakarsın :))
   
Yükleniyor...