istanbulun tarihi yerleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 8 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. istanbulda tarihi yerler istiyom

  İstanbul'un Tarihi Yerleri

  YEREBATAN SARNICI:
  Bizansın sayısız su sarnıçlarından belki en büyüğü. Ucu bucagı görünmeyen bir yer altı sarayı gibi yüzlerce sütünun arasından bakarken mistik bir ürpertiyle 1450 yıl önceki Bizanstan bir kesit göreceksiniz.

  HASEKİ HÜRREM HAMAMI
  Kanuninin Ukrayna asıllı eşi Hürrem Sultanın mimar Sinana yaptırdığı bu büyük hamamın erkekler ve kadınlar için ayrı girişleri vardır. Günümüzde halı teşhiri ve satışı yapılmakta.

  SULTANAHMET CAMİİ
  Çinilerindeki hakim renkten dolayı batılıların Mavi Cami adını yakıştırdıkları ünlü altı minareli cami 17.yy Sinan sonrası Osmanlı cami mimarisinin en güzel örneklerindendir.

  HİPODROM MEYDANI
  Şimdiki sade görünüşüne bakanlar bu alanın bir zamanlar dünyanın en gösterişli gümüş, altın ve mermerden paha biçilmez heykeller ve çeşitli anıtlarla süslü olduğunu tahmin edemez. Septimus Severus tan itibaren tüm Roma ve Bizans İmparatorları burayı süslemek için yarışmışlardı.

  SULTANAHMET SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİİ
  Biraz arka sokakta kaldığı için gözlerden kaçan 16.yy Sinan imzalı bu zarif eser İstanbulun incilerindendir. Çinilerinin nefes kesici güzelliği görenleri büyülemektedir.

  SULTANAHMET BİNBİRDİREK SARNICI
  Hipodromun batısında yer alır. Yakın yıllarda temizlenerek yanından geçen yola bir galeri ile bağlanmıştır. Kolay gezilen, enteresan ve güzel bir diğer ziyaret yerine dönüştürülen sarnıç 64 x 56 metre boyutundadır.

  TOPKAPI SARAYI
  Topkapı Sarayı, İstanbul'da yer alan ve dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişidir.

  ÇİNİLİ KÖŞK:
  Arkeoloji Müzesi karşısındaki iki katlı enteresan binadır. Fatih Sultan Mehmet' in Topkapı Sarayında yaptırttığı ilk binadır.

  ESKİ ŞARK ESERLERİ MÜZESİ
  Bir okul binası iken 1917 de müze olarak kullanılmaya başlanmıştı. 1963- 1973 yıllarındaki yeni düzenleme ile modern hale getirildi.

  AYA İRİNİ MÜZESİ
  Aya İrini Müzesi, Ayasofya'yla birlikte en görkemli ve en büyük Bizans kiliselerinden biri olarak Topkapı Sarayının ilk avlusunda yer alır.

  SOĞUK ÇEŞME SOKAĞI
  Bab-ı Humayun'un sonunda, tarihi İstanbul evlerinin bulunduğu sokaktır. Topkapı Sarayı'nın duvarına yaslanmış cumbalı, kafesli, 2-3 katlı, 8-10 odalı ahşap evlerin oluşturduğu sokağın geçmişi 18. yy. kadar inmektedir.

  CAFER AĞA MEDRESESİ
  16.yüzyıl Mimar Sinan eseri. Bir sanat sever olan Cafer Ağa yaptırarak vakfetmiştir. Günümüzde Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından resim, müzik ve çeşitli el sanatları konularında kurslar verilmekte.

  AYASOFYA
  Dünya kültür mirasının en büyük birkaç eserinden biri olan “Bazilika önemini 1470 yıla varan tarihinden almakta. Yapıldığı dönemde dünyada kendisi kadar muhteşem bir eser daha insanoğlu elinden çıkmamıştı. İşte bu sebeple banisi Justinyen açılış töreninde ünlü Süleyman Mabedini kastederek “Seni yendim ey Süleyman! demiştir.

  TÜRK-İSLAM ESERLERİ MÜZESİ İbrahim Paşa Sarayı
  İslam uygarlığına ait çeşitli toprak ,metal, seramik ve cam eşyalarla 13.yy dan bu yana Türk halıları sergilenir.Son birkaç asrın Türk aile yapısını canlandıran etnografik sergiler görülmeğe değer bölümler arasındadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Tem 2014
Yükleniyor...