İşte bir ilköğretim öğrencisinin velisine aylık maliyeti...

'Haberler' forumunda Flu tarafından 8 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Flu

  Flu

  Eğitim Bir Sen’in araştırmasına göre devletin memura çocuk yardımı olarak aylık 13.98 TL verdiği bir dönemde, bir öğrencinin velisine eğitim maliyeti aylık ortalama 73 TL’ye ulaştı

  EĞİtİm Bir Sen’in araştırmasına göre bir öğrencinin velisine eğitim maliyeti aylık ortalama 73 TL’ye ulaştı. Araştırmaya göre okul öncesi eğitime kayıt olacak bir öğrencinin velisine başlangıç masrafı 250 TL’yken, ilköğretime başlayan bir öğrencinin 400 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrencinin ise 525 TL. Araştırmayı değerlendiren Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, çocuğu ilköğretime giden memurlar için, maaşlarında yer alan 6 yaş üstü çocuk yardımı olan 13.98 TL’nin en az 69 TL’ye çıkarılması gerektiğini ifade ederek, “Gelir düzeyi düşük olan ailelere ise, ilköğretime giden her çocuğu için devlet en az 69 TL yardım yapmalıdır” dedi.

  İlköğretim maliyeti 7.455 TL

  Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin araştırmasına göre, bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 7 bin 455 TL harcama yapılıyor. Bu rakam, ayda ortalama 69 TL olarak veliye yansıyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 3 bin 960 TL, ayda ise ortalama 83 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 143 TL, ortaöğretimde 166 TL’ye çıkıyor.

  Servisle masraf aylık 266 TL’ye yükseliyor

  * Veli, çocuğunu okula servisle gönderdiğinde, okul öncesi eğitim ile ilköğretimde aylık ortalama 226 TL masraf yaparken, ortaöğretimdeki çocuğuna ise 246 TL masraf yapmak durumunda kalıyor.

  * Veli, SBS ve ÖSS için çocuğunu 6-7-8 ile 11 ve 12’inci sınıflarda dershaneye gönderdiği zaman, okul öncesi eğitim ile ilköğretimde aylık ortalama 166 TL, ortaöğretimde ise aylık ortalama 371 TL masraf yüküyle karşı karşıya kalıyor.
   
Yükleniyor...