İşte ilk yerli spor arabamız

'Resimli Konular' forumunda aykuta tarafından 16 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'nin yüzde 100 yerli spor otomobili görücüye çıktı. 35 bin euro değerindeki otomobil için 500 sipariş alındı bile.


  Türkiye'nin ilk yerli spor otomobili için düğmeye basıldı... Malkoçlar A.Ş. ile Ostim Sanayici ile İş Adamları Derneği (OSİAD) Güçbirliği A.Ş, Türkiye'nin ilk yerli ve spor otomobil “Etox”u üretmek için işbirliği kararı aldı.


  Malkoçlar A.Ş'ye ait Ertex Plaza'da düzenlenen basın toplantısıyla işbirliği kararını açıklayan ve aynı zamanda otomobili yapan girişimci olan Malkoçlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, “Bu proje önce benim hayalimdi, şimdi Ostim ve tüm Türkiye'nin hayali olacak” dedi.

  ÇOK HEYECAN VERİCİ

  Türkiye halkının kendine ait bir otomobil markasının olmadığının altını çizen Malkoç, ilk yerli ve spor otomobili üretmenin bu nedenle oldukça heyecan verici olduğunu söyledi.

  Malkoç, “OSTİM ve Anadolu sanayicisi Türkiye'nin otomobilini üretmek için iş başında, hayalle başlayan proje gerçeğe dönüşüyor” diyerek yerel ve merkezi idareden seri üretime geçilmesi sürecinde destek talep etti.

  YÜZDE YÜZ YERLİ

  Projede yer alan İç Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Genel Başkanı Mehmet Akyürek ise Etox'un yüzde 100 yerli olduğunu, akü, dövme parçaları, farları ve kauçuklarının Anadolu sanayicisi tarafından üretildiğini belirtti.

  Etox'un üretilmesi sürecinde 1 tasarımcı, 2 makine mühendisi, 1 uçak mühendisi ve teknik mühendislerle 20 teknik personel çalıştı.

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Otomotiv Ana Bilim Dalı akademisyenleri tarafından, Otomotiv Teknolojileri Ar-Ge Merkezinde (OTAM) 33 ayrı testten başarıyla geçen Etox, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilen ERT40 araç tip onay belgesine de sahip.

  30-35 BİN EURO DEĞERİNDE, 500 SİPARİŞ VAR

  Dünyada G segmenti otomobil kategorisinde tanınan Etox'un değeri 30-35 bin euro arasında değişiyor. OSİAD Güç Birliği A.Ş. tarafından Etox için şimdiden Avrupa Birliği ülkelerinden müşterilerin de yer aldığı 500 siparişin verildiği ve otomobilin üretilmesinin iki hafta kadar bir süre aldığı ifade edildi.
   
 2. Cevap: İşte ilk yerli spor arabamız

  Hadi hayırlı olsun. İnşallah dünya pazarında beklenilen yeri alır.
  Aslında bana göre fazla büyük gözüküyor amaa :f20: fena da değil. ;)
   
 3. %100 yerli deniyor ama ismi ETOX..Bu da garip bir ironi olsa gerek...Türkçe bir isim bulsaydılar daha güzel olabilirdi...Ama yine de güzel bir gelişme...İnşallah ilerletirler...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Nis 2016
 4. Vay bee. Tek kelime ile harikaa..:f196:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Nis 2016
 5. Umarım Botox gibi şişirme olmaz :f106: :f106: (ismi botoxu anımsattıda :f196:)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Nis 2016
 6. Aklın yolu birdir Hazan..Ben de aynı şeyi düşünmüştüm :f30:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Nis 2016
 7. 'E' ERTEX Oto Dekorasyon, 'T' Türkiye, 'O' Otomobil ve 'X' harfi ise Bilinmeyen sonsuzu temsilen verilmiş.
  ismi onaylamasamda acıklaması bu şekilde.
  ayrıca markası etox olan firma model ismi olarak zafer'i seçmiş.

  ülkemize hayırlı olsun yeni markalarımızda oluşur inşallah
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Nis 2016
 8. Çok güzel bir gelişme sevindirici bir haber..
  Gönül isterdi ki ülkemiz daha öncede böyle atılımlar yapsaydı.Bütünüyle Türk yapımı yeni otomobilleri de dünya çapında görmek isteriz..Hayırlı olsun..
   
 9. bencede gerçekten çok güzel bir haber...:f196:
  dünya pazarına açılıp kendimizi tanıtmaya ve yapacaklarımızı göstermeye başlamamız büyük bir gelişim...yavaş yavaş adımlarla daha büyük sektörlere uzanabilir yada buluduğumuz sektörde başarılı olabiliriz...:f20:
  haydi hayırlısı....;)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Nis 2016
 10. Burda bile Türkçe olan tek kelime Türkiye.. .:f196:
   
Yükleniyor...