İstiklal Marşı Kabulü Özet

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 28 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. İstiklal Marşı Kabulü Özet


  İstiklal Marşı Kabulü

  23 Nisan 1920 günü Meclis açılmış. İstiklal harbi başlamış. Ordularımız, Anadolu’yu işgal edenlerle savaşıyor. Yunan ordusu Ankara yakınlarına kadar ilerlemiş. Meclis bu ortamda, yeni kurulan Türk Devleti için bir İstiklal Marşı hazırlatmak istiyor. 1920 yılı sonlarında bu amaçla bir şiir yarışması açılıyor.Katılımcılara 6 ay süre veriliyor.İstiklal Marşı yarışmasına bu süre içerisinde tam 724 şiir gönderiliyor.

  Müsabaka sonuçlanıyor. Mehmet Akif Bey‘ in şiiri Meclis kürsüsünden Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşkuyla okunuyor.Büyük tezahürat ve alkışlar arasında ve oybirliği ile İstiklal Marşı olarak kabul ediliyor.Tarih 12 Mart 1921.

  İstiklal Marşı şiiri kabul edildikten hemen sonra, kürsüden bir kez daha okunuyor ve bütün milletvekilleri bu kez ayakta dinliyor. Meclis yetkilileri birkaç gün sonra Mehmet Akif Bey’ e 500 liralık para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayı reddediyor.hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlıyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Mar 2013


 2. Çok teşekkür ederim. Özellikle okulun başlarında İstiklal Marşı ağırlıklı ödevler oluyor. Bu da bana çok yardımcı oldu. Yeniden teşekkürler.
   


 3. Çok güzel olmuş çok iyi yorumumuda verdim her ödevimde bana en çok yardımcı olan site bu site çoook teşekkürlerr :))
   


 4. cok çok tesekur ederımm sayenızde 100 aldımm teşekkür ederımm suan bız çocuklara yardım ederek sevab kazanıyorsunuz allah sızden razı olsun :)
   
 5. Sizi Seviyorum Teşekkürler Burak Selim...!
  • Ama Daha Çok konu olsa İyi Olur!,
  • Forumdaş(yani bu site) Gibi siteleriniz olmalı bence
  • Teşekkürler Saygılar Sevgiler Burak Selim...!I LOVE YOU FORUMDAŞ
   
 6. Çok yardımcı oldunuz teşekkürler hem çok kısa yemde çok güzel bir yazı bu Yazıyı görmeden önce baktığım yazılar o kadar uzunduki deftere yazsam nerdeyse rahat 9-10 sayfa bi şey çıkardı yemin ederim ama bu yazı sadece 1 sayfa yer tutar çooook teşekkür ederimmmmmmmmm:f63:<3:):f196:
   
Yükleniyor...