İtilaf devletlerinin Ankara hükümetini londra konferansına davet etmesinin sebebi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 8 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. İtilaf devletlerinin Ankara hükümetini londra konferansına davet etmesinin sebebi NEDİR

  Cevap: İtilaf devletlerinin Ankara hükümetini londra konferansına davet etmesinin seb

  I. İnönü Muharebesi'ndan sonra İtilaf Devletleri Londra'da bir "Londra Barış Konferansı" düzenlemeye karar verdiler. Londra'da toplanacak konferansa Osmanlı Devleti ve Yunanistan çağrıldılar. Delegeler arasında Ankara Hükümeti'nin de temsilcisinin bulunmasını şart koştular.

  Bu konferansın ilk safhası (21 Şubat 1921) de tarafların anlaşmaması sonucu kopmuştur.

  İkinci safhasında (Mart 1922) İtilaf Devletleri bir öneri gurubu sunmuş ama milli kuvvetler bunu Misaki Milliye karşı olduğu için kabul etmemiştir. İkinci safhada İtilaf Devletleri Sevr'in yeniden gözden geçirilmesini kararlaştırdılar.

  Amaçları İstanbul Hükümeti ile Ankara Hükümeti arasında bölücülük yapmaktı. Ancak Konferansda İstanbul Hükümeti temsilcisi Tevfik Paşa, Türkiyeyi temsil etme yetkisinin tamamı ile Ankara hükümetinde olduğunu söyleyerek onlara bu kozu vermeyerek birlik ve beraberlik mesajı da verdi. M.Kemal çağrının TBMMye yapılması gerektiğini, doğrudan çağrı yapılmazsa konferansa katılmayacaklarını bildirdi. Böylece TBMM nin tanınmasını sağlamış oldu. Yeni Türk Devletinin temeli İtilaf Devletlerince resmen tanınmıştır. İtalyanların aracılığıyla Ankara Hükümeti de konferansa davet edildi.

  TBMM Temsilcisi Bekir Sami Bey, Misak-ı Milli ile belirlenmiş olan haklarını dile getirdi. İtilaf Devletleri bu isteğe önem vermediler. Konferansta Ankara Hükümetine önerilen barış esasları Sevr'in biraz değiştirilmiş şekli olduğundan reddedildi. Misak-ı Milli ile Sevr'in uyuşması düşünülemezdi. Savaşı sürdürmekten başka çare yoktu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017
Yükleniyor...