İvan Sergeyeviç Turgenyev ( Yazar ) Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 12 May 2012 tarihinde açılan konu


 1. İvan Sergeyeviç Turgenyev


  Doğum 9 Kasım 1818/Orel
  Ölümü 3 Eylül 1883/Bougival/Seine-et-Oise
  Meslek Yazar, oyun yazarı

  Rus edebiyatının önemli fikir adamlarından aynı zamanda yazarlarından olan İvan Sergenyeviç Turgenyev 9 Kasım 1818 de Rusya’nın Orel şehrinde dünyaya gelir. Ailesi varlıklı bir ailedir. Babası Rus İmparatorluğunun içinde süvari albayı Sergei Nikoleviç Turgenyev’di. Annesi ise varlıklı bir aileden gelmekteydi. Sahip olduğu malikanesinde çalıştırdığı kölelere olan acımasız davranışlarının etkisine İvan Turgenyev’in edebi eserlerinde sıkça rastlarız ve annesini eleştirdiğini görürüz. Aile 1827 yılında bazı ekonomik sebeplerden Moskova’ya taşınır. Babası 1936 yılında Moskova da vefat eder.

  EĞİTİM HAYATI
  İvan Sergeyeviç Turgenyev Orel de başladığı eğitim hayatına Moskovada devam eder. Daha sonra St. Petersburg da liseyi bitirmiştir. Bu sırada İngilizce, Almanya ve Fransızca’yı ana dili gibi öğrenmiştir. Aynı zaman da Moskova da Rus Dili ve Edebiyatı eğitimi almıştır.1838-1841 yılları arasında da felsefe eğitimi almaya Almanya’ya Berlin Üniversitesine gider. Burada eğitimini tamamladıktan sonra geri Rusya’ya St. Petersburg’a döner. Ve iki yıl burada devlet memuru olarak çalışır.

  EDEBİ HAYATI
  Turgenyev çocukluktan itibaren aldığı eğitimin etkisiyle edebiyata ilgilidir. Fakat asıl edebi yaşamında dönüm noktası diye tabir ettiğimiz dönemi 1842 yılı ve sonrasıdır. Turgenyev bu yıllarda ünlü eleştirmen Belinski ile tanışır. Belinski’nin etrafında toplanan yazarların ortak paydası toprak köleliğine karşı olmalarıydı. Trugenyev de özellikle çocukluğunda annesinin kölelere acımasızca davranışlarının etkisiyle bu kesimin hakkını aramaya başlamıştır. Bu yazarlarında bu görüşte olmaları Turgenyev’in onlarla olan birlikteliğini ve dolaylı olarak edebiyata olan ilgisini arttırmıştır. Onun edebiyatta seçtiği yol ilk fikirlerini Puşkin’in ortaya attığı devamında ise Gogol’un geliştirdiği gerçekçilik akımıdır.


  İşte bunların sonucunda Turgenyev 1842 yılında edebi olarak ilk ciddi eserlerini vermeye başladı. Onu üne kavuşturan ilk yapıtı ise "Bir avcının notları" adını taşıyan dizidir, 1880 baskısında bu kitap 25 öykü içerir.


  Öykülerin konuları; toprak ağası ve köylünün yaşayışı, içinde bulunduğu koşullardır. 1852 yılında Gogol’un ölümü üzerine yazdığı fakat sansürün yaygın olduğu dönemin Rusya’sında sansürlenen yazısının Moskova dergilerinde yayınlanmasından sonra tutuklanır ve bir ay hapis yatar. Hapisten çıktıktan sonra bir yıl polis gözetiminde bir hayat sürer. 1855 yılından itibaren Turgenyev büyük eserlerini yayımlamaya başlar. Bu romanlarının genel muhtevası annesi gibi çiftlik sahibi, kültürlü tipleri canlandırır. Eserlerinde evrimci ve liberal görüşlere sıkça rastlanır. Tam bu yıllarda 1859 yılında onun dünya çapında ünlenen en önemli eseri “Babalar ve Oğullar”ı yayımlar. Bu eseri önemli kılan ise eserin Nihilizm akımının temelini oluşturur bir niteliğe sahip olmasıdır.

  ÖLÜMÜ
  İvan Sergeyeviç Turgenyev 1880’li yılların başında bir yandan edebi hayatının en önemli eserlerini verirken aynı zamanda önemli bir hastalıkla uğraşmaktadır. 1883 yılında hastalığı iyiden iyiye ilerlemiş ve artık hayatının sonuna doğru gittiğinin belirtileri görünmeye başlamıştır. 3 Eylül 1883'te Fransa'da Paris yakınlarındaki Bougival kasabasında ölür. Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır.
   
Yükleniyor...