İyi Bir Bilgisayar Nasıl Olmalı

'Teknoloji' forumunda Aysell tarafından 6 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mevcut seçenekler arasında bir tercih yapmanızı kolaylaştıracak basit bir yol aslında mevcut: Sisteminizi ne amaçla kullanacağınızı bilmek ve ona göre bir alınacaklar listesi oluşturmak . Bu, alacağınız donanımların marka ve model bilgileri gibi alt seviye teknik özelliklerden çok daha yararlı ve Bilgisayar seçiminiz için en önemli unsurdur.

  Sunulan seçenekler arasında bir tercih yapmanızı kolaylaştıracak basit bir yol aslında mevcut: Sisteminizden ne beklediğinizi düşünmeniz. Bu, ekran kartının markası, teknik özellikler gibi alt seviye teknik özelliklerden çok daha önemli ve Bilgisayarı seçmenizde temel bir unsur.

  İhtiyacınıza göre bir Bilgisayarı nasıl alabileceğinizi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

  Bilgisayarınızı hangi amaçla kullanacaksınız

  Yeni Bilgisayarınızda ne tür uygulamaları çalıştırmak istediğinize karar verin. Yapacaklarınız İnternette gezinmek, E-Posta hesabınızı kontrol etmek, Word, Exel gibi ofis yazılımları kullanmaksa bu isteğinizi piyasadaki en hesaplı Bilgisayarlar bile karşılayabilir.

  Bir eğlence Bilgisayarında temel işleri görebilir, bunun yanında TV ve film seyretmek, müzik dinlemek, biraz oyun oynamak, ev ağı üzerinde müzik ve video dosyaları paylaşmak için kullanılabilir. Bu tür sistemler biraz daha fazla sistem gücüne ihtiyaç duyarlar. Tüm müzik ve videolarınızı alacak bir sabit disk, filmler için büyük bir ekran, iyi bir ses kartı ve ses sistemi gibi. Ancak yine de çok pahalı olmaları gerekmez.

  En son sürüm oyunları en iyi performans ile oynamak istiyorsanız bir Oyun Bilgisayarına ihtiyacınız var. Bu Bilgisayarlar çok daha pahalı olabilir, çünkü iyi bir ekranın yanında güçlü bir ekran kartı, hızlı bir sabit disk, iyi bir işlemci, iyi bir ses kartı ve ses sistemine ihtiyacınız vardır.

  Oyun oynamayacaksanız ancak HD videoları düzenlemek gibi sistemi yoran işlemler yapacaksanız bir performans Bilgisayarına ihtiyacınız var.

  Güçlü bir işlemciye, bolca RAMe, geniş ve hızlı bir sabit diske ihtiyacınız var. Fakat eğlence ve oyun sistemlerindeki gibi çok büyük bir ekrana veya güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olmayabilir.

  Laptop mu, Netbook mu, Masaüstü mü?

  Netbooklar, Laptopların daha az yer kaplayan bir hali (boyutları 10 inç ile 12 inç arasında değişiyor). Yavaş bir işlemci, 1-2GB RAM, küçük sabit disk alanı ve DVD sürücünün yokluğuna hazır olmalısınız.

  Nette gezinme, E-Posta ve benzer görevler için ihtiyaçlarınızı karşılayan Netbooklar 1-1.5kg ağırlıklarıyla oldukça taşınabilirdirler. Pil ömürleri 4-10 saat arasında değişen çeşitli marka ve model Netbooklara uygun fiyatlarda sahip olabilirsiniz.

  Laptoplar, Netbooklara göre hantal görünebilirler. Ağırlıkları Netbookların iki katından fazladır, ekranları daha büyüktür ve daha güçlü bir işlemciye sahiptirler. Bazı durumlarda pilleri 3 saat geçmeden bitebilir.

  Laptoplar ve Masaüstü Bilgisayarlar

  Tabi ki Laptoplar, netbooklara göre çok daha güçlü uygulamaları kaldırabilirler. Eğer sisteminizde saatlerce yazı yazıyorsanız, büyük bir klavyeye sahip olmak da sizi memnun edecektir. Entegre DVD sürücüsü yazılım yüklemeyi ve yedek oluşturmayı kolaylaştırır. Son teknoloji Laptoplar oldukça iyi oyun performansı da verebiliyorlar.

  Taşınabilir bir Bilgisayara ihtiyacınız yoksa Masaüstü Bilgisayar sizin için en iyi seçenek. Bu Bilgisayar daha büyüktür ancak daha yüksek bir güç sunar, üstelik genellikle yükseltilmeleri de oldukça kolaydır.

  Örneğin ilerki bir tarihte ekran kartınızı yeni bir modelle değiştirmeye karar verirseniz, yenisini satın almanız yeterli olacaktır. Laptop ve Netbookların çoğunda ise bu mümkün değildir.

  Teknik özellikler

  Bütçeniz kısıtlı ve sadece temel programları çalıştırmayı hedefliyorsanız, 2GB RAM işinizi görebilir. Fakat 4GB RAM sisteminizin performansını oldukça artıracaktır. Bu nedenle bellek konusunda mümkün olduğu kadar eli açık davranmaya çalışın.

  Sabit disklerde de durum farklı değil: Hesaplı bir Bilgisayar almayı düşünüyorsanız, alabileceğiniz en yüksek kapasiteyi almaya çalışın. Önerimiz en az 500GBlık bir disk almanız.

  Harcayabileceğiniz para daha fazla ise sürücünün teknik detaylarına daha çok dikkat edebilirsiniz. Bütçeniz genişse bir SSD disk alabilir, en iyi performansı elde edebilirsiniz.

  Ve en önemli bileşenlerden biri olan işlemci: Artık en hesaplı Bilgisayarlar bile çift çekirdekli olduğundan farklı görevleri aynı anda daha iyi çalıştırabiliyorlar. Ancak bütçeniz kısıtlı dahi olsa, daha çok çekirdekli sistemlere göz gezdirin: Intelin Core i3-530u veya AMDnin Athlon II X4 640ı gibi.

  Eğer sizi birkaç yıl bunaltmayacak bir Bilgisayara sahip olmak istiyorsanız işlemci için harcayacağınız biraz daha fazla paradan kazançlı çıkacaksınız. Bilgisayarınızda en son oyunları oynamak istiyorsanız, ekran kartı seçiminiz çok kritik önem taşıyor.

  Sisteminizle ne yapacak olursanız olun, kaliteli bir LCD monitör de can alıcı öneme sahip donanımlardan.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
Yükleniyor...