İzzeddin Türkmani Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 15 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. İzzeddin Türkmani Kısaca Hayatı


  İzzeddin Türkmani Biyografisi


  İzzeddin Türkmani, Büyük velîlerdendir. Mısırda doğdu. Doğum târihi bilinmemektedir. 1424 (H.828) senesinde Meragada vefât etti.Dergâhındaki bahçeye defnedildi.İsmi, Mahmûd bin Mevdûd bin Ahmed, künyesi Ebül-Hasan, lakabı İzzeddîndir. Soyu, Mısır hâkimi Aybek Türkmânîye ulaşır.

  İzzeddîn Türkmânî hazretleri hâfız olup, Kurân-ı kerîmi çok güzel okurdu. Bu sebeple Mîrim hazretleri ona; “Sen bütün talebemize kırâat ilmini öğret! buyurdu. O da; “Peki efendim. deyip tâlime başladı.

  Kendileri anlatır: “Önceleri bir ara hacca gittim. Vakfeye vardım. O zaman biri yanıma geldi ve; “Ey İzzeddîn bak! dedi. İşâret ettiği tarafa baktım. Hacılar arasında uzun boylu heybetli kişiler gördüm. Sonra yanlarına gittim. Selâm verdim. Selâmımı aldılar. Bana hak yolunun yolcusuna lâzım olacak şeyleri haber verdiler. Meğer onlar, Ricâlullah denen Allahü teâlânın sevgili kulları imiş.

  Bir gün bâzı kimseler Türkmânî hazretlerini ziyârete geldiler. Türkmânî hazretleri onlara yemek ikrâm etti. Sonunda sofraya üzüm getirdi.Sofradakilerden biri; “Türkmânî hazretlerinin yediği salkımdan birkaç üzüm tânesi bana nasîb olsa da yesem. diye içinden geçirdi. O zaman Türkmânî hazretleri dönüp tebessüm etti.Elindeki üzümü, salkımıyla ona verdi ve; “Göz hakkın kalmasın. buyurdu. O kişi bunu görünce ona olan sevgisi daha da fazlalaştı.

  Bir zaman talebelerine; “Hak yolun yolcusu olmak isteyen, kalbiyle hocasına bağlanmalı. Hocası ve derviş arkadaşlarından başkasıyla konuşmamalı, hallerini hocasından başkasına anlatmamalı. buyurdu.

  İzzeddîn Türkmânî hazretleri vefâtı yaklaşınca vasiyet edip; “Ben filan gün vefât ederim. Musallaya koyun. Bir zât gelip namazımı kıldırır. buyurdu. Dediği gibi oldu. Tanımadık biri gelip cenâze namazını kıldırdı.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - İzzeddin Türkmani Kimdir
 1. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,373