james van der beek biyografi

'Biyografi' forumunda cCasT tarafından 18 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. james van der beek
  james van der beek biyografi

  [​IMG]


  “ Entertainment Weekly dergisi beni daha hijenik Ethan Hawke olarak adlandırdı. Hollywoodun yıllıklarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde, insanları ünlü olmaya iten pek çok etkenin olduğu üzerine sayısız anektotlar bulabilirsiniz. James Van Der Beekin nedeni ise işittikleriniz arasında belki de en ilginç olanı.

  Bir futbol karşılaşması sırasında sakatlanarak beyin sarsıntısı geçiren Der Beek, yürüme zorluğu çektiği için boş zamanlarını okulun tiyatro grubuna katılarak geçirmeye karar vermiş. Giderek bir boş zaman uğraşı olmaktan çıkan oyunculuk, Der Beekin vazgeçilmez tutkularından biri haline gelmiş. Tam bu sırada Danny Zukonun “ Grease adlı yapımında kalıcı bir rolde oynama hakkı kazanması, yeni bir yıldızın doğmasına neden olmuş.

  Yerel tiyatroda üç yılını geçirdikten sonra profesyonel oyuncu olabilmek için iş aramaya karar veren Der Beek, New Yorka gitmek için annesinden izin ister. Eski bir Broadway dansçısı olan annesi ise her ne kadar buna fazla sıcak bakmasa da oğlunun hevesini kırmamak için gitmesine izin verir. New Yorka gelir gelmez pek çok işe girip çıkan genç aktör adayı, ticari filmlerden ya da TV dizilerinden gelebilecek rol tekliflerini kollamaya başladı.

  Bu sırada umduğundan daha iyi bir teklifle karşı karşıya gelen Der Beek, Edward Albeenin “ Finding the Sun oyunuyla Broadwaye çıktı. Sahneyi hiç yadırgamayan genç aktör, şansını iyi kullanarak Hollywood a giden yol için önemli bir adım attı. 1994 yılında Goodspeed Opera Houseun “ Shenandoah yapımında görev aldı.

  Bu sırada Cheshire Akademisinde eğitimine kaldığı yerden devam eden Der Beek, yeteneğiyle okuldaki dikkat çeken birkaç ismin arasına girdi. İlk film tecrübesini “ Angus ile yaşayan genç yıldız, kötü bir futbol oyuncusunu canlandırdı. “ I Love You, I Love You Not ile efsane Jeanne Moreau ve Claire Danes ile çalışma fırsatı bulan Der Beek, oyunculuk kariyerini emin adımlara devam ettirdi. Bu sırada oyunculuğun yanı sıra iyi de bir akademisyen olmaya karar veren başarılı aktör, İngilizce dili üzerine ihtisas yaptı. Eğitimi yüzünden sinemadan biraz uzaklaşan Der Beek, oyunculuktan kopmamak için Kevin Williamsonın “ Dawson Creek adlı TV dizisinde oynadı.

  Oyunculuk kariyerinde bir dönüm noktası olan bu dizide oynadığı için kendini çok şanslı hisseden aktör, kendi deyimiyle diğer aktörlerin uğruna kendisini öldürebileceği bir rol kapmıştı. Başlarda çok stresli olan Der Beek, setteki sinirli tavırlarıyla çevresindekilere kötü saatler de yaşatmamış değil. Yönetmen Kevin Williamsonın desteğiyle sakinleşen aktör, kendisine güvenenlerin yüzünü kara çıkarmadı.

  Teenage sorunları ile cinsellik ve arkadaşlık gibi konularını gündeme getiren bu gençlik dizisiyle birlikte büyük bir üne kavuşan genç yetenek, çekici gülümseyişi, zeki bakışları ve de güzel saçlarıyla genç kızların yıldız listelerine girmeye başladı. Uzun süre televizyonda kalan genç aktör, son olarak 1999 yapımı “ Varsity Blues adlı filmde rol adlı. Der Beek, filmde üniversiteli bir futbol yıldızını canlandırdı.

  Gerçek Adı: James William Van Der Beek Jr.
  Lakabı: Baby James, Beek
  Doğum Tarihi: 8 Mart 1977
  Doğum Yeri: Cheshire, Connecticut, USA
  Fiziksel Özellikler: Boyu 1.83 m, sarışın
  Kiminle Beraber: Aktrist Heather McComb ile evli (5 Temmuz 2003)
  Ne Zamandır Show Dünyasında: 1995
  Nasıl Ünlü Oldu: TV dizisi Dawson's Creek'deki Dawson Leery karakteriyle
  Burcu: Balık
  Van Der Hakkında Bilmedikleriniz
  Dizideki rol arkadaşı Pacey Witter'i canlandıran Joshua Jackson ile dizi çekimleri sırasında aynı evi paylaştı.
  Üç kardeşin en büyüğü olan James'in babası telefon satıcısı annesi ise jimlastik stüdyosu işletiyor.
  People Dergisi'nin, 1998 yılındaki dünyanını en güzel 50 insanı lisetesinde birinci sırada yer aldı
  Oyuncu olmadan önce futbol oynuyordu. Tuttuğu futbol takımı ise: Green Bay Packers
  Boş zamanlarında gitar çalmayı, uyumayı, haftasonları arkadaşlarıyla maç seyretmeyi ve spor yapmayı seviyor
  2001 yılında çevirdiği Texas Rangers filminden 3 milyon dolar kazandı
   
Yükleniyor...