japonların gözlerinin çekik olmasının sebebi nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 24 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sadece Japonların değil Çinlilerin Orta ve Güneydoğu Asya’da yaşayanların hatta Eskimoların bile gözleri çekiktir. Aslında ‘çekik gözlü’ olmak tanımı kesinlikle yanlıştır. Göz yapısı dünyada bütün insanlarda aynıdır. Farkı yaratan göz kapaklarıdır.
  Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımıgözün üstüne doğru daha fazla inmiştir ve bu durum gözün sanki daha darmış gibi görünmesine sebep olur.
  Peki bu niçin böyledir? Bir teoriye göre göz kapağının üzerinde katlı olarak duran bu ikinci kıvrımı bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının göz kamaştıran ışığından korumak için bir nevi kar gözlüğü gibi gelişmiştir. Buna ADAPTASYON denir.
  Her ne kadar yukarıda belirtilen bölgelerin bazılarında kar hiç yağmıyorsa bile bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz insanların atalarının son buzul çağında Sibirya’dan yani Asya’nın kar ve buzla kaplı en soğuk bölgesinden güneyebugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerine inanıyorlar.
  Bu kadar soğuk iklimde yaşayanların vücutlarının iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktur. Sadece gözler değil burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüş burun delikleri solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır. Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.
  Göz kapakları da daha yağlı olduğundan daha sarkık durur ve bu oluşum gözü ve iç tabakalarını kara ve buza karşı korur. Yani ‘çekik gözlü’ değil ‘düşük göz kapaklı’ tanımını kullanmak daha doğrudur.
  Ve Türklerin bazılarınında gözlerinin çekik olması Asyadan gelmelerinden kaynaklanmaktadır. Şu andaki bilgilerimiz kaynağında ilk türklerin Hunlar olduğunu bilmekteyiz. Türkler Hun olarak Asya yürüyüşe başlayıp Türk olarak Orta doğuda yürüyüşlerini tamamlamıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eyl 2015
Yükleniyor...