Ka'b-Ül-Ahbar Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 15 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ka'b-Ül-Ahbar Hayatı Hakkında Bilgi


  Tâbiînin tanınmışlarından. Rivâyeti çok olan bir zâtdır. Müslüman olmadan önce, yahûdi âlimlerinin büyüklerinden idi. Künyesi Ebû İshâktır. Resûlullahıın (s.a.v.) zamanına yetişti. Ancak bu sırada müslüman olma nimetine kavuşamadı. Bir rivâyete göre, İslâmiyyetle şereflenmek üzere, Resûlullahın (s.a.v.) huzuruna çıkmak için hazırlanmıştı. Fakat Resûlullah (s.a.v.)in vefâtını ve bazı Arapların irtidâdını (dinden çıkışlarını) duyunca geri döndü.

  Hazret-i Ömer zamânında Müslüman olduğu söylenir. Yemende doğdu. Hazret-i Ömerin hilâfeti zamânında Medîne-i münevvereye geldi. Humusa yerleşti. Burada hazret-i Osman zamânında 652 (H.32) târihinde vefât etti.

  Kab-ül-Ahbâr hazretlerinin hikmetli sözleri çoktur. Buyurdu ki:

  “Allahü teâlâ, mümin kulunu sevdiği zaman, Cennette onun derecesini yükseltmek için, dünyâyı ondan uzaklaştırır. Kâfir kuluna gazab ettiği zaman, onu dünyâda rahat kılıp, sevindirir. Böylece onu Cehennemin aşağı derecelerine düşürür.


  “Kim zenginlere ve mal sâhiplerine boyun eğerse, dîni de boyun eğer, böylece dînine zarar gelir.
  “Dünyâdan ancak Allahü teâlânın takdir ettiği kadar ele geçer. Ancak kulun sebeplere yapışıp, çalışması gerekir. Böyle yaparsa, emre uymuş olur.


  “Allahü teâlânın korkusundan gözyaşı döken kimseyi Cehennem ateşi yakmaz.


  “Allahü teâlâya yemîn ederim ki, Allah korkusundan gözyaşlarımın yanaklarıma akmasını, altından bir dağı sadaka olarak vermekten, daha çok severim.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Oca 2013
Yükleniyor...