Kabakulak nasıl bir hastalıktır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 7 Kas 2013 tarihinde açılan konu


  1. Kabakulak özellikle kış aylarında çocuklarda sıklıkla görülen bir virüs hastalığıdır.Kabakulak iki ila dört haftalık kuluçka döneminden sonra tükürük bezlerinin şişmesiyle başlamaktadır.Bu hastalıktan en çok kulak önündeki tükürük bezi etkilenmektedir.Kabakulak hastalığı çok sık rastlanan bir çocuk hastalığı olduğu halde kızamık gibi okullarda salgına neden olmaz.

    [IMGALT=https://www.forumdaslar.com/upl/uploads/kabakulak-nasil-birhastaliktir-4770.jpg]kabakulak-nasil-birhastaliktir-4770[/IMGALT]

    Hastalığın başlamasıyla birlikte kulak önündeki tükürük bezi şişmektedir. Ertesi gün öteki kulakta şişme görülebilir. Şişmey ile birlikte yüksek ateş görülmektedir.Kabakulak geçiren bir çocuk kendini iyi hissetmez. Çene altındaki tükürük bezleri şişerse çocuğun ağzını açıp kapatması çok acı verebilir.Kabakulağın çok sık rastlanan komplikasyonu erkek çocuklarda testiste, kız çocuklarda ise yumurtalıkta şişlik ve iltihaplanmalardır.

    Büyük insanlarda bu tür iltihaplanmaya daha çok rastlanmaktadır. Birkaç gün içinde geçer ve kısırlığa sebep olması çok az bir olasılık olarak bilinir.
     
Yükleniyor...