Kadınlar günü nasıl ortaya çıktı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 1 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kadınlar günü nasıl ortaya çıkmıştır
  Dünya Kadınlar Gunü Kadınların koca ve cocukları tarafından sevgi ve hediyeye bogulduklar çok özel bir bir gündür.

  Dünya Kadınlar Gunü Sevgililer Gunü ve Anneler Gunü’neden nerdeyse daha önemli bir derecede kutlanır Rusya’da. Okulda cocuklar annelerine resimler yaparlar ve esler mutlaka eslerine hatta kizlarina çiçekler alırlar.

  Neden Rusya’da böyle ihtişamla Dünya Kadınlar Gunu kutlanmaktadır?

  8 Mart 1857′de New York’ta bir tekstil fabrikasında 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve başladı. Fakat polisin işçilere saldırıp işçileri fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan yangında çoğu kadın 129 kişi hayatını kaybetti.

  Bu olay ilk kez Danimarka’nın Kopenhag kentinde 26-27 Ağustos 1910 tarihinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) gündeme geldi ve tekstil fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisi getirildi ve kabul edildi. Öneri kabul edilmesine rağmen tarih kesinlik kazanmamıştı ve Dünya Kadınlar Günü ilkbaharda kutlanıyordu.

  1921′de Moskova’da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında tarih 8 Mart olarak belirlendi ve birçok dünya ülkeisnde 8 Mart tarihi dünya kadınlar günü olarak kabul eidlmiştir.

  kadinlar-günü-resimli-mesajlar-1.jpg
   
Yükleniyor...