Kadınlar günü tarihi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 18 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kadınlar Günü, Kadınlar günü tarihi, 8 mart dünya emekçi kadınlar günü
  [​IMG]
  Kadınlar günü tarihi

  8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlanır.8 Mart gününde kadınlar tarafından veya kadınlar için konferans, gösteri,eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir.Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır.

  1975 yılında Dünya Kadınlar yılını ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977'de 8 Mart gününü bütün kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

  Fakat ilk yıllarda belli bir tarih saptanmadığı ve değişen tarihlerde olduğu için her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı ise 1921de Moskovada gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur.

  İki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Kadınlar Günü, 1960lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde de kutlanılmaya başlaması ile daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

  8 Mart gününde ne oldu da Dünya kadınlar günü ilan edildi?
  8 Mart 1857 tarihinde Amerika'nın New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemesiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

  26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarkanın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Martın “Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
   
Yükleniyor...