Kadir Gecesi Nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda Wish tarafından 22 Şub 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kadir Gecesi Ne Demektir
  Ramazan Ayı Kadir Gecesi  Kadr: “Kudret, değer, şan, şeref, mertebe, takdir, bir şeyin diğerine uygunluğu, aynı ölçüde olması anlamlarına gelir. Kadir gecesi ise içerisinde Kuranın indirildiği mübarek gecedir.

  Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimde Kadir gecesinin önemini belirten 5 ayetten meydana gelen müstakil bir sure vardır. Bu surenin ismi Kadir suresidir. Bu sure Mekkede Abese suresinden sonra inmiştir.

  Yüce Allah, Kuranın bu mübarek gecede indirildiğini değişik ayetlerde şöyle ifade etmektedir: “Biz o (Kuranı) Kadir gecesinde indirdik. (Kadir, 1), “Ha, Mim. Apaçık olan Kitaba andolsun ki, Biz onu, mübarek bir gecede indirdik. Doğrusu Biz, insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir buyrukla, her hikmetli işe o gecede hükmedilir. Doğrusu Biz öteden beri peygamber göndermekteyiz. (Duhan, 1-5) “Ramazan ayı ki, insanlara yol gösterici, doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırdedip açıklayıcı olarak Kuran o ayda indirilmiştir. (Bakara, 185)

  Bu gece Allah katında çok değerli bir gecedir. Bu gecenin önemi ve fazileti nereden kaynaklanmaktadır?

  Yüce Allah, bu gecenin öneminin nereden kaynaklandığını bizlere Kadir suresinde şöyle açıklamaktadır: “Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Yüce Allah, bu soruyla bu gecenin önemini vurguluyor. Sonra Kadir gecesinin faziletini üç madde ile şöyle açıklıyor:

  Birincisi, Kuran-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır.

  İkincisi; “Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Bin ay, yaklaşık olarak 84 yıl eder. İşte bu gece yapılan ibadet, âdeta içinde Kadir gecesi olmayan seksen dört yıl ibadet etmek kadar sevaptır.

  Üçüncüsü; “Melekler ve Ruh, o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. Bu ayette meleklerin ve Ruhun Rablerinin izniyle yeryüzüne inecekleri belirtilmektedir. Ayetteki Ruhtan kasıt, Cebrâildir. “Tan yeri ağarıncaya kadar o gece selamettir. Yani o gece melekler müminlere selâm verirler. Çünkü melekler, gecenin başından itibaren ta tan yeri ağarıncaya dek grup grup inerler.
   
Yükleniyor...