Kadir Gecesinin Müslümanlar için önemi nedir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Kadir Gecesinin Müslümanlar için önemi nedir

  [​IMG]
  Ramazan ayı içerisinde bulunan en kıymetli gecedir Kadir Gecesi. Bu yüzdendir ki onbir ayın sultanı denmiş ve bin aydan daha hayırlı kılınmıştır.

  Peygamber efendimize kendisinden önceki insan ömrünün çok uzun olduğu bildirilince kendi ümmetinin ömürlerinin kısa olması nedeniyle diğerlerinin uzun hayatları boyunca işledikleri salih amelleri işleyememelerini düşününce Allahü teala ona bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini ihsan etti.

  Bir insanın ömrünün 70 yıl olduğunu düşünürsek ve bu 70 yılın 60 yılında baliğ yaşayan bir kimse 60 tane Kadir Gecesi yaşar. Bir Kadir Gecesi bin ay kadar kıymetliyse 60 tane Kadir Gecesinin sevabını gelin siz hesaplayın.

  Müslümanların yol göstericisi ve tek sığınağı olan Kur’an-ı Kerim bu mübarek gecede indirilmeye başlanmıştır. Kadr suresinde bu açıkça bildirilmiştir.

  Kadir Gecesi gibi önemli bir gece diğer Peygamberlere verilmemiştir. Peygamber efendimiz ve ümmetine nasip olmuştur. Buda bu geceyi önemli kılan diğer bir husustur.

  Kadir gecesinde dua edenin isteği geri çevrilmez, Allahü teala tövbe eden kullarına mağfiret eder ve sevabını Allah’tan umarak bu gecede ibadet edenin geçmiş günahları affolur.

  Kadir Gecesi gibi önemli ve mübarek bir geceyi nasıl yaşamalıyız? Bu gecede Kadir suresinin yanı sıra Kur’an-ı Kerim okunur. Namaz kılınır, tesbih çekilir. Yine bu gecede eş, dost, akrabalar aranır ve gönül alınır. Küsler barışır, fakirler sevindirilir. Yani müslümanın yapması gereken ve müslümana yakışan tüm ibadetler bu gecede ayrı bir şevkle yerine getirilir.
   
Yükleniyor...