Kahkahaçiçeği Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 17 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kahkahaçiçeği nedir
  Kahkahaçiçeğinin özellikleri
  Kahkahaçiçeğinin yararları nelerdir
  [​IMG]
  Diğer adları Çit sarmaşığı, Gündüz sefası Boruçiçeği, Sarmaşık, Mahmude otu. Yalı otu, Sabah sefası. Orta ve Güney Amerika kökenli bir senelik, sarılıcı, tırmanıcı, otsu bir bitki türüdür. Hafif tüylü, kalp biçimli, saplı yaprakları bulunur. Temmuz ve Eylül aylarında balkonlarda bahçelerde, süs bitkisi olarak, bir şeylere sarılarak büyür.

  Sabahın erken saatlerinde, yaprakların altlarından bir bir çıkan, huni ya da boru biçimli, mavi, mor, pembe veya pek az görülen beyaz çiçekleri, güneşin yükselmesi, sıcaklığın artmasıyla kapanır, her sabah yenileri çıkar. Sıcakların azaldığı Eylülün bulutlu günlerinde çiçekler öğleden sonrasına kadar yaşaya bilirler. Meyveleri bezelye büyüklüğünde ve genellikle 4 tohumlu bir kapsüldür. Tohumlar siyah ve üç yüzlüdür.

  Tohumlarında önemsiz miktarda, uyuş*turucu özeliği olan LSD içerir. Baytopa göre Türkiyedeki türlerin bu etkiyi meydana getirip getirmedikleri henüz saptanmadığı gibi, ayrıca bunun için yüzlerce tohum tüketmek gerekmektedir: Toplumsal bir tehlike söz konusu oluşturmamaktadır.

  Faydası : Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır.
   
Yükleniyor...