Kalender şah İsyanı

'Tarih Bölümü' forumunda Dark tarafından 19 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. [h=1]Kalender Çelebi İsyanı
  Pargalı Damat İbrahim Paşa ve kalendar şah isyanı[/h]

  Kalender Çelebi İsyanı, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı Devletinde Anadoluda çıkan bir isyandır. Ayaklanma en çok Ankara, Kırşehir, Bozok (Yozgat) , Tokat, Sivas, Erzincan, Kahramanmaraş, Adana ve Tarsus civarında yaşandı.

  Kalender Çelebi isimli zat 1527'de bu ayaklanmayı çıkardı. Bu ayaklanmayı bastırmak için Pargalı Damat İbrahim Paşa görevlendirildi. İbrahim Paşa, yanına 3000 yeniçeri ve 2000 sipahi alarak yola çıktı. İbrahim Paşa, Aksaray'da kuvvetlerine, Anadolu Beylerbeyi Behram Paşa ve Karaman Beylerbeyi Mahmut Paşanın da kuvvetleri katıldı. İbrahim Paşa, Anadolu Beylerbeyi Behram Paşa ve Karaman Beylerbeyi Mahmut Paşa komutasındaki birlikleri, Kalender Çelebi üzerine gönderdi. Kalender Çelebi ile Tokat yakınlarından Cincilfe denilen yerde 27 Mayıs 1527 tarihinde vuruştular ve Osmanlı kuvvetleri yenildi. Bu yenilgi, Kalender Çelebi’yi güçlendirdi. Yeni katılımlarla kuvvetini 20-30 bine kadar çıkardı. Ancak daha sonra hızla kuvveti azaldı. Kalender Çelebi, yanında kalan az bir adamlarıyla Nurhak dağlarına çekildi. 22 Haziran 1527 tarihinde Elbistan civarlarında Osmanlı kuvvetleriyle tekrar vuruştu. Osmanlı kuvvetleri, Kalender Çelebi’nin adamlarını dağıttı. Bu vuruşmada, Kalender Çelebi’nin ve yanında sadık adamlarından Veli Dündar’ın kellesi, İstanbul’a I. Süleyman’a gönderildi. İbrahim Paşa Zülkadir (Maraş) Eyaleti ve civarında ıslahatlar yaptıktan sonra geri döndü.

  Osmanlı tarih yazıcılarından Vakanüvis İbrahim Peçevi, Münecimbaşı, Solakzade Mehmet, Hemedani, Kalender Çelebi Şah ayaklanmasından, uzun uzun bahsetmektedirler.
   
Yükleniyor...