Kan, idrar vs. gibi tahliller orucu bozar mı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 26 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kan, idrar vs. gibi tahliller orucu bozar mı?


  Cevap: Boğazdan aşağı su veya ilaç geçmediği takdirde oruç bozulmaz. Dikkat edilmesi gereken ölçü budur. Dolayısıyla kan veya idrar tahlili yaptırmak orucu bozmaz.

  Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, dil altı ilaçlarının, astım spreyinin, göz, kulak damlasının orucu bozmadığını açıkladı. Ayrıca kan vermek, merhem ve ilaçlı bant da orucu bozmuyor.

  Burun, göz damlası, astım hastalarının kullandığı spreyler, dilaltı ilacı gibi ilaçların orucu bozmadığı belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Orucu bozan ve bozmayan muayene ve tedavi yöntemleri” konusunda yaptığı değerlendirmeye göre astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozmuyor. Göz ve burun damlası da orucu bozmayan ilaçlar arasında. Kulak tedavisinde de damla kullanmak ve yıkatmak orucu bozmuyor.

  Ancak kulak zarının yırtılması ve buradan giren suyun mideye ulaşması halinde oruç bozuluyor. Bazı kalp rahatsızlıklarında kullanılan dil altı ilacı da orucu bozmuyor. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği karara göre, dil altı ilaç ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmıyor. Bu itibarla, dil altı kullanmak orucu bozmuyor. Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek ile ilgili ise cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan bir madde girmemesi durumunda oruç bozulmuyor. İdrar kanallarına giren cihazlar veya akıtılan ilaçlar da orucu bozmazken anestezi ile ilgili lokal ve nefes yoluyla verilen anestezinin orucun sıhhatine engel olmadığı, ancak iğne ile vücuda ilaç verilerek yapılan anestezinin orucu bozduğu kaydediliyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Ağu 2014
Yükleniyor...