Kan Yapan Yiyecekler ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 19 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kansızlık sorunu ile karşılaşmamak için önce sağlıklı beslenmemize dikkat ederek bu durumla karşı karşıya gelmeyi önleyebiliriz.Sağlıklı bslenmemiz için kansızlık sorunu yaşamadan önce düzenli ve dengeli beslenmek yerinde bir davranış olacaktır.

  Peki Kansızlık ve demir eksikliğine iyi gelen besinler nelerdir hangi besinler kazsızlığa iyi gelir diye soruyorsanız işte cevabımız.Aşağıda kansızlığa iyi geldiği bilinen bazı besinlerin listesi yer alıyor ancak bu listede bulunan gıdalar kansızlık için önerilen gıdaların tam listesi değil daha birçok besin vardır kansızlık sorununa iyi gelen hepsini burada paylaşmamız imkansız olur.Kansızlığa iyi gelen ve sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmandan yardım almanız yerind ebir davranış olacaktır.

  Kuzu Ciğeri 100 gram kuzu ciğeri günlük demir ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar ve B12 vitamini ihtiyacının 12 katı kadar B12 vitamini içermektedir.Uskumru Balığı: 100 gram uskumru balığı günlük B12 ihtiyacının 3 katı kadar B12 içermektedir.Sığır Eti: B12, selenyum ve çinko bakımından da zengin olan sığır etinin 100 gramı günlük demir ihtiyacının %11′ini karşılar.Kuzu Eti: 100 gram kuzu eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %39′unu ve demir ihtiyacının %9′unu karşılar. İyi bir protein kaynağı olan kuzu etinin olumsuz yönü yüksek miktarda doymuş yağ içermesidir.

  Beyaz Peynir: B12 bakımından oldukça zengin olan beyaz peynir (100 gr günlük ihtiyacın %28′ini karşılar) aynı zamanda günlük ihtiyacın %4′ünü karşılayacak kadar demir içerir.Yumurta: 1 adet orta boy günlük demir ihtiyacının %5′ini ve B12 ihtiyacının %11′ini karşılaya yeter.


  [​IMG]

   
  Son düzenleme: 29 Kas 2013
Yükleniyor...