Kanarya Cinsiyet Ayrımı

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 17 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kanarya Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır  Kanarya Cinsiyeti Ayrımı Nasıl Yapılır

  Yavru kanaryaların dişi ve erkeklerinin ayırt edilmeleri zordur.

  Bariz olarak ayırt edilebilmesi için 8-10 aylık olmalıdır. Daha önce bu tespitin yapılabilmesi için kanaryacılık üzerinde iyi bir bilgi sahibi olmak gereklidir. Yavrular yuvada iken, dişi veya erkekliğini bazı farklar ile az çok anlamak mümkündür. Dişi yavru meraklıdır.

  Başını yuvadan dışarı çıkarır etrafı gözetler. Erkek yavru ise genellikle yuvanın içerisinde saklanır. Dişi kanarya, çiftleşme zamanlarındaki kesik kesik ve boğazı şişmeksizin ötüşleri hariç, diğer zamanlarda ötmezler. Erkek kanarya ise ötücüdür.

  Yavru erkek kanaryalar ilk tüy değişiminden sonra 6 haftalık iken, sürekli ve değişik nağmelerle öter ve hatta bu ötüş yemini kendi kendine yemeğe başladığı zaman yani 24 günlük iken belli olabilir. Erkek kanaryaların gözleri yuvarlak, dişi kanaryaların ise hafif elips şeklindedir. Erkek kanaryanın başı daha yuvarlak ve daha büyüktür.

  Gaga, göz çevresindeki ve boğazındaki tüyleri daha parlaktır. Dişiye nazaran hareketleri daha canlıdır ve daha az ürkektir. Dişinin başı yassı ve daha küçüktür.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 17 Nis 2012
Yükleniyor...