Kanda Crp Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 17 Haz 2011 tarihinde açılan konu


 1. crp nedir,crp neden yükselir

  C-reaktif protein, sıkça kullanılan kısaltması ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

  Kanda CRP seviyesi pek çok durumda yükselebildiğinden, tek hastalığa özgül bir laboratuar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

  Çok basitleştirirsek, yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.

  CRP ne zaman ölçülür?

  CRP seviyesi aşağıda bazıları listelenen pek çok durumda yükselebilir.

  Bağ dokusu hastalıkları
  ciktus
  Kanser
  Enfeksiyon
  İltihabi barsak hastalıkları
  Lupus
  Romatoid artrit
  Tüberküloz

  CRP özellikle romatoid artrit ve lupus gibi bağ dokusu hastalıklarında hastalığın alevlenmelerinin takibi açısından oldukça faydalıdır.

  Ortalama sağlıklı bir kişide CRP seviyesinin 4.9 mg/Lnin altında olması beklenir. Normal değerler deneyin yapıldığı laboratuardan laboratuara farklılık gösterebilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ara 2012
 2. Cevap: Kanda Crp Nedir

  kızımın crp degrı 1.95 cıktı ve ates dusmuyo
   
 3. Cevap: Kanda Crp Nedir

  crp değerim 19.92 tehlikelimidir nasıl düşürebilirim
   
 4. Benimde kizimda crp 136 cikiyor bende bulamadim nedenini arastiriyorum ates.isal.mide bulantisi oluyor cpv bekliyorum hocalarimdan
   
Yükleniyor...