kanın içinde neler vardır kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 21 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. kanın içinde hangi maddeler vardır

  Alyuvar
  İçlerindeki hemoglobin sayesinde oksijen ve karbondioksit taşınmasında rol oynar. Kana kırmızı rengini veren hücredir. 1 mm3 kanda ortalama 5 milyon alyuvar bulunur. İnsan vücudunda 120 gün yaşar.

  Akyuvar
  Yabancı maddelerle veya hastalık etkenleriyle ( virüs, bakteri v. b. ) karşılaştığımızda vücudumuzu koruyan savunma hücreleridir. Hastalık etkeni vücudumuza girdikten sonra akyuvarlar antikor üretirler. Bu antikorlar hastalık etkenine karşı savaşırlar. Her bulaşıcı hastalığın pencere dönemi dediğimiz bir dönemi vardır. Bu dönemde hem hastalık etkeni hem de antikorlar savaş için çoğalırlar. Eğer bu dönemde test yapılırsa; etken belirli seviyeye gelmediği için hastalık saptanamaz. Akyuvarların birçok çeşidi olmakla birlikte, her çeşidin yaşam süresi farklıdır. 1 mm3 kanda ortalama 6 – 10 bin kadar akyuvar bulunur.

  Plazma :
  Kanın sıvı kısmına plazma denir. Tüm kan hücreleri bu sıvı içerisinde bulunur.
  Plazma; Su (% 92),
  Elektrolitler (sodyum, potasyum, klor v.b.), Albumin, globulin, immünglobulin gibi yaşamsal proteinlerden oluşur.

  Kanın içindekiler ve özellikleri
  Kanın hücresel elemanları kemik iliğinde yapılır. Başlıca 3 grupta incelenebilir. Eritrositler (Alyuvarlar) Lökositler (Akyuvarlar) Trombositler

  Eritrositler :
  Kana kırmızı rengini veren alyuvarlardır. İçinde taşıdıkları hemoglobin molekülü ile hücrelere oksijen ve hücrede enerji sağlama sırasında yakılan oksijenin metaboliti karbondioksiti dışarı atmak üzere akciğere taşır. Eritrositlerin ortalama yaşam süresi 120 gündür.

  Lökositler :
  Vücuda giren canlı cansız her çeşit yabancı maddeyi tanımak ve onlarla savaşmak için görev yaparlar. Bir kısmı doğrudan mikroplarla savaşırken, başka bir kısmı yabancı molekülleri ve mikropları tanıyarak sistemi uyarır, diğerleride mikropla savaşmak üzere antikor denen spesifik proteinleri üretir. Akyuvarların yaşam süresi değişiktir. 48 – 72 saat ile yaşam boyu canlı kalabilirler.

  Trombositler :
  Bir yaralanma halinde yaralanan bölgeyi ilk tamir etme ve bu bölgede pıhtı oluşması için bir dizi olayı başlatma görevi olan hücrelerdir. Bu hücrelerin yaşam süresi 7 – 9 gündür.
   
Yükleniyor...