Kanuni'yi ''Muhteşem Süleyman '' Yapan Olay

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 1 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fransa Kralı nı esirlikten Osmanlı kurtarmış..


  Kanuni Sultan Süleymanın, Fransa Kralı 1. Françoisya yazdığı mektup Pariste sergilendi. Mektupta, Almanlara esir düşen Françoisnın Osmanlı padişahından yardım isteyişi ve Kanuninin de Françoisyı esaretten kurtarışına ilişkin önemli detaylar var.

  Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1526 yılında yazılan ve 1990 yılında bulunan mektup, Türk-Fransız diplomatik ilişkilerinin başlangıcını aydınlatıyor ve Kanuni Süleymanı Avrupada “Muhteşem Süleyman yapan olaya ışık tutuyor.

  Fransada Türkiye Mevsimi faaliyetleri çerçevesinde, Paris yakınlarındaki Ecouen Şatosundaki Ulusal Rönesans Müzesinde başlayan “Birinci François ve Muhteşem Süleyman: Rönesansta Diplomasi Yolları adlı sergide, Kanuninin, Françoisya yazdığı üç mektup sergileniyor. Bunlardan biri, Türkiye Mevsimi çerçevesinde ilk kez kamuya açılıyor. Fransa Kralı Birinci François, 1525te Pavie Savaşında, Roma Germen (Alman) İmparatoru Şarlkene esir düşünce, Büyükelçi Frankipan aracılığıyla Kanuniye stratejik bir mektup göndererek yardım ister. Kanuni Sultan Süleyman da sergilenen mektupta verdiği yanıtla, Françoisya yardım edeceğini duyurur. Bunun üzerine, Osmanlı ve Fransız devletleri arasında sıkışacağını anlayan Şarlken, Françoisyı serbest bırakmak zorunda kalır.  FRANCO-TÜRK DİPLOMASİSİ  İşte bu olay, iki ülke arasında ilk diplomatik temasın kurulmasını sağlar. Her iki tarafta da elçilerin gidip geldiği karşılıklı saygıya dayanan diplomatik bir dostluk başlayacaktır.  Rönesans Müzesinde 15 Şubata kadar sürecek sergide ayrıca, iki liderin başlattığı Franco-Türk diplomasinin adım adım ilerlediğini belgeleyen dökümanlar, gravürler, arşivler, anlaşmalar ve sanat eserleri de yer alıyor. Müze Genel Müdürü Thierry Crepin-Leblondun yönettiği sergiye Louvre Müzesinden Şarlkenin Tunus Savaşı hatırasına yaptırdığı, savaşa ait pekçok desen içeren metal leğen, Fransa Kralı 2. Henrinin, Fransızların tanıdığı ismiyle Muhteşem Süleyman imzalı kılıcı da sergileniyor.  SEN Kİ FRANSA ÜLKESİNİN KRALI FRANÇOİSNIN  ''Ben ki, Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allahın yeryüzündeki gölgesi, Akdenizin ve Karadenizin ve Rumelinin ve Anadolunun ve Karamanın ve Rumun ve Dulkadir Vilayetinin ve Diyarbakırın ve Azerbaycanın Acemin ve Şamın ve Halepin ve Mısırın ve Mekkenin ve Medinenin ve Kudüsün ve bütün Arap diyarının ve Yemenin ve daha nice memleketlerin ki, yüce atalarımızın ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve benim dâhi ateş saçan zafer kılıcımla fetheylediğim nice diyarın sultanı ve padişahı Sultan Bayezıd Hânın torunu, Sultan Selim Hânın oğlu, Sultan Süleyman Hânım.  Sen ki, Fransa ülkesinin kralı Françoissın. Sarayıma, sadık ajanın Frankipan ile bir mektup gönderdin. Mektubun yanısıra sözlü bazı haberlerle de, düşmanın topraklarınızı ele geçirdiğini, halihazırda tutsak olduğunuzu ve kurtulmak için benden yardım ve meded umduğunuzu söylemişsiniz. Her ne demişseniz benim yüksek katıma arz olunup, detaylarıyla tarafımdan öğrenilmiştir.

  Padişahların savaş kaybetmesi ve esir düşmesi olağanüstü şaşırtıcı değildir. Cesur olun ve yok edilmenize izin vermeyin. Bizim ulu ecdadımız (nur içinde yatsınlar), daima düşmanı kovmak ve toprak fethetmek için seferden geri kalmamıştır. Gece ve gündüz atımız eğerli, kılıcımız kuşanılmıştır. Allah hayırlar versin ve Allahın dediği ne ise o olsun
  .''