Kanunu Sultan Süleyman Dönemi Şarlken

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 20 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kanunu Sultan Süleyman Dönemi Şarlken

  Şarlken annesi Kastilya Prensesi Juanna'dan gelen bağlarla 1516'da Aragon,Kastilya,Napoli ve Sicilya krallıkları taçlarını giyerek Aragon, Kastilya, Napoli ve Sicilya Kralı ünvanını aldı. 1519'da dedesi İmparator Maximillan'dan kalan bağlarla Kutsal Roma-Cermen İmparatoru ünvanını alarak Avrupa'nın en büyük İmparatorluğunun sahibi oldu. Almanya, Sicilya ve Napoli sayesinde İtalya, Aragon ve Kastilya sayesinde İspanya taçlarını alarak Almanya, İtalya ve İspanya İmparatoru ilan edildi. Şarlken Avrupa'nın tamamını işgal ederek Avrupa-Almanya İmparatorluğunu ilan etmek istiyordu. Fransa kralı François'de Avrupa Hristiyan İmparatorluğu kurmak istiyordu. Böylece Şarlken ve François savaşa başladı.François Şarlken'e esir düştü buda gösteriyordu ki artık Avrupa hakimi Şarlken'di. Öte yandan Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman ve Macaristan Kralı II.Lajos arasındaki gerginlik Balkan-Hristiyan Birliğini tehdit ediyordu. Zaten I. Murad döneminden beri bu birlik iyice bozulmuştu. Macaristan ve Bohemya Kralı ünvanıyla Lajos Tudor Hanedanlığının temsilcisi durumundaydı. Şarlken'de Habsbourg Hanedanlığı temsilcisiydi. Tudor ve Habsbourg hanedanlıkları arasında bir bağ vardı. Böylece Lajos ve Şarlken yakınlaştı.

  I. François'in annesi Kanuni Sultan Süleyman'a oğlunu kurtarmasını, Fransa'ya yardım etmesini yazmıştı. I. Süleyman bu mektuba karşılık vermiş ve ordusuyla Macar seferine çıkmıştır. Mohaç'ta büyük bir savaş yaşanmış Lajos savaşta ölmüş tüm Macaristan, Transilvanya ve Bohemya feth edilmişti. Sultan Süleyman ve ordusu birkaç kaleyi daha fethetti. Bu da Kutsal Roma-Germen İmpartoru Şarlken ve Avusturya Arşidükü Ferdinand'ı korkuttu. İstanbul Antlaşması imzalandı. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, Macaristan ve Transilvanya'yı kaybetti. Şarlken İspanya, Ferdinand ise Almanya, Avusturya ve yukarı Macaristan kralı sayılacaktı.
  Kanuni Sultan Süleyman

  Şarlken bütün bu başarısızlıklara rağmen 1530'da Papa tarafından Kutsal Roma Cermen İmparatoru olarak kutsandı. 1532'de Viyana önlerinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından bir meydan savaşına zorlandıysa da buna yanaşmadı. Fransa üzerine akınlar düzenlemeğe devam etti. Bu seferlerin sonuncusu da başarısızlıkla sonuçlanınca, İspanya ve Hollanda'yı oğlu Phillipe'e verdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun hiçbir zaman imparator olarak görmediği ve tanımadığı Şarlken sonunda siyaset alanından da çekilmek zorunda kaldı. imparator unvanını da kardeşi Ferdinand'a bırakarak Yunte manastırına çekildi (1557). 1 yıl sonra 21 Eylül 1558'de öldü.

  Kanuninin Şarlkene Mektubu

  Kutsal Roma-Germen İmparatoru Şarlken,Kanuni ile savaşmaya cesaret edemediler.Bunun üzerine Kanuni,Şarlkeni savaş alanına çekebilmek için,aşağıdaki mektubu yazdı:

  Bu kadar zamandır erlik davası güdüp durursun.Ne senin ne kardeşinin adı sanı yok.Sizlere saltanat ve erlik davası haramdır.Belki karından dahi utanmazsın.Belki kadınlarınızda gayret var sizde yok.Er isen meydana gelesin,takdir ne ise yerine gele.Gel seninle saltanatı Beç(Viyana) sahrasında paylaşalım.Reaya fukarası dahi asude(huzurlu) olsun,yoksa meydanı arslandan hali(boş)buldukça tilki gibi fırsatla şikar(av) almayı erlik sayma.Bu kerre dahi meydana çıkmazsan kadınlar gibi çıkrık alıp padişahlık tacı takmayasın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...